REKLAMA


Maľovanie bytu

Maľovka bytu vplýva nielen na estetiku, atmosféru, útulnosť a kvalitu bývania, ale je predovšetkým zdravotno-hygienickou požiadavkou. Pri voľbe farebného odtieňa treba prihliadať na funkciu interiéru. Iné odtiene volíme pre kuchyne a iné napr. pre obývacie izby. Voľba odtieňa farby závisí aj od farebnosti materiálov (keramické obkladačka, drevené obloženie stien, farba nábytku, nábytkový textil, náter dverí, farba podlahy a pod.). To všetko musí farba stien zjednocovať a dopínať vhodnými odtieňmi so zreteľom na kontrast.

Maľovanie bytu

 

Skúsenosť ukazuje, že ak má predmet vyniknúť, musí byť v jeho pozadí kontrastná farba. Preto volíme k teplo sfarbením predmetom steny studené, k predmetom studeno sfarbením zasa také pozadie, ktoré pôsobí teplo. Svetlé premety majú mať pozadie tmavšie,tmavé predmety ho majú mať svetlejšie. Ak dbáme na pravidlá kontrastu , môžeme neobyčajne zvýšiť pôsobnosť maľovky priestoru. Pritom treba, aby svetlé odtiene pokrývali veľké plochy a tmavšie farby zasa plochy menšie, pravdaže, podľa ich intenzity. Čím je farba žiarivejšia, tým menšiu plochu má pokrývať. Pri voľbe odtieňa farby maľovky si treba všimnúť, či má miestnosť dostatočné prirodzené osvetlenie (priame, nepriame), alebo osvetlenie umelé, či a do akej miery prevláda svetlo odrážané od farebných plôch (zelený trávnik, fasáda protiľahlého domu, farba podlahy a pod.)

Farba stien a povaly, ako aj farba a druh záclon zohrávajú nemalú úlohu pri utváraní pohody v byte. I v tejto súvislosti si treba všimnúť orientáciu miestnosti na svetové strany. Je dôležité uvedomiť si, či okná vedú do dvora, alebo do ulice, či je miestnosť na prízemí, alebo na vyššom poschodí. Podľa toho treba voliť farebnosť a sýtosť odtieňov. Farby v priamom slnečnom svetle sa zdajú svetlejšie a teplejšie ako pri nepriaznivom osvetlení. Preto na miesta obrátené na severovýchod, sever a severozápad volíme odtiene teplých farieb (pokiaľ to dovoľuje farebný kontrast zariadenia).

 

 

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...