Pri rekonštrukcii domu, nájdeme často nepoužívané hospodárske prístavby, dielne a komory. Aj tie sa dnes dajú využiť ako obytné priestory. Ak chceme získať príjemné a pohodlné obytné miestnosti a zároveň ušetriť tepelnú energiu, musíme staré holé múry a zamurované otvory omietnuť. Najjednoduchšou a najlacnejšou metódou je opláštenie stien sadrokartónom a obloženie stropov na zavesenom podhľadovom rošte. Sadrokartónové platne tvoria dobrý podklad pre tapety alebo stierky.
Náradie:
Vŕtačka, miešacie železo, murárska lyžica, rovná lata, vodováha, gumené kladivo, elektroskrutkovač, špachtľa, oceľové hladidlo, oceľová ohybná špachtľa, linkovacia šnúra.
Materiál:
Sadrokartónové dosky, malta, škárovacia malta, hliníkové nosné U-profily, minerálna vata, závesné háky, skrutky do dreva, skrutky a hmoždinky do sadrokartónu.
- Na rub sadrokartónových dosiek nanesieme kôpky malty v odstupoch asi 40 cm. Množstvo malty odhadneme podľa nerovnosti steny.
- V strede spodnej hrany podložíme dosku latkou. Uľahčí nám to vyrovnávanie dosky do roviny steny.
- Rovnomernými silnými údermi gumovým kladivom roztlačíme maltu, ktorá prilepí dosky k stene. Vodováhou a rovnou latou overujeme rovinnosť a zvislosť steny.
- Ak chceme medzi staré murivo a sadrokartón vložiť tepelnú izoláciu z minerálnej vaty, na uchytenie sadrokartónových dosiek použijeme nosný systém z hliníkových profilov. Špeciálne samorezné skrutky uchytia dosku bez vŕtania dier.
- Stykové škáry a hlavy skrutiek zatrieme dohladka škárovacou maltou.
- Prechody medzi doskami dobre vyrovnáme a zahladíme oceľovým hladidlom.
- So stavbou medzistropu začíname pri stenách. Rovinu budúceho stropu si dokola vyznačíme linkovacou šnúrou.
- Potrebujeme špeciálne hmoždinky do sadrokartónu. Nosné hliníkové profily priskrutkujeme v odstupoch asi 40 – 60 cm.
- Medzistrop zavesíme na pôvodný strop pomocou rektifikačných závesných hákov v odstupoch 60 cm v oboch smeroch.
- Hliníkové profily zasunieme do stenových nosných profilov a závesné háky pripevníme na nosné lišty. Pritom každý nosník vyrovnáme podľa vodováhy a rovnej laty. Stlačením rektifikačných zarážok uvoľníme nosný hák a nastavíme na potrebnú dĺžku.
- Priečne výstuhy stabilizujú nosný systém. S nosníkmi ich spájame krížovými sponami.
- Výstuhy vložíme do každého poľa v odstupoch 60 cm, pretože v strede a po krajoch budú niesť naskrutkované sadrokartónové dosky.
- Pripravenou T-podporou udržíme dosky v potrebnej výške, aby sme ich mohli priskrutkovať. Každú dosku uložíme hranou do polovice šírky nosníka, resp. výstuhy. Oporný T-profil si z hranolčekov vyrobíme aj doma.
- Na dokončený prvý rad dosiek voľne uložíme pripravené platne z minerálnej vaty.
- Dve vrstvy platní s vystriedanými stykovými škárami zabezpečia, že izolácia bude bez tepelných mostov.
- Aj na strope zatrieme všetky škáry a hlavy skrutiek škárovacou maltou.
- Ohybnou oceľovou špachtľou dosiahneme rovný a hladký povrch škár medzi platňami.