Steny nemusíme vždy obkladať drevom. Keď uprednostníme hladké plochy, vhodné sú stierky a omietky. Steny s veľkými nerovnosťami obkladáme sadrokartónovými doskami, ktoré poskytujú výborný podklad pre tapety, nátery i farebné maľby. Omietky môžeme aj výtvarne stvárniť rastrovaním, tupovaním, krúžením a pod. Vytvorenie podkladu si vyžaduje remeselnú zručnosť a dodržiavanie stavebné technológie pri spracovaní materiálov.
Náradie:
Maltovnica, vŕtačka s miešacím železom, murárska lyžica, rovná lata, murárske hladidlo, drevené kliny.
Materiál:
Sadrokartónové dosky, malta na prilepenie, škárovacia zmes, hrubá omietka.
- Do širokej maltovnice nasypeme práškovú maltovú zmes. Maltovnica má mať čo najväčší priemer, aby sa malta dala dobre vyberať a celý obsah spracovať.
- Maltovú zmes s vodou dohladka rozmiešame. Na miešanie sú k dispozícií rôzne druhy miešadiel upínateľných do ručnej vŕtačky. Vzhľadom na veľký rotačný odpor pri miešaní odporúčame nasadiť na vŕtačku doplnkovú rukoväť.
- Dohladka rozmiešanú maltu nanesieme na zadnú stranu sadrokartónových dosiek na deviatich miestach.
- Dosku postavíme na pripravené drevené kliny a pritlačíme k stene. Kliny slúžia nielen na vyrovnávanie dosiek, ale umožňujú aj prúdenie vzduchu, potrebné na tvrdnutie malty.
- Rovnou latou skúšame rovinnosť položených dosiek vo všetkých smeroch. Ďalší rad dosiek položíme tak, aby sa zvislé škáry striedali ako pri murovaní. Drevené kliny majú mať počiatočnú hrúbku asi 5 mm. Vytvárajú tak potrebnú dilatačnú medzeru medzi jednotlivými doskami.
- Po zatvrdnutí malty sa škáry vyplnia a zahladia škárovacou maltou.
- Rovno vymurované steny sa dajú priamo upravovať hrubou omietkou.
- Množstvo zarobenej zmesi závisí od pracovného tempa a veľkosti omietanej plochy.
- Hladidlom rovnomerne nanesieme vrstvu malty hrubú asi 2-4 mm.
- Hrubú omietku vyhladíme krúživým trením namočeným penovým hladidlom.
- Rovnou latou vyskúšame rovinnosť omietky. Veľké nerovnomernosti musíme odstrániť.
- Pri všetkých druhoch omietkových zmesí je dôležitý jeden poznatok: omietková zmes sa nedá nanášať v ľubovoľnej hrúbke. Ak nanesieme príliš hrubú vrstvu, omietka odpadáva, lebo vlastnou váhou stráca vnútornú súdržnosť. Maximálne hrúbky maltových zmesí uvádzajú výrobcovia na obaloch a treba ich rešpektovať.
- Plastifikované stierky sa dodávajú v použiteľnom stave a spracovávame ich priamo z obalu. Naproti tomu prírodné omietkové zmesi sa dodávajú v práškovom stave a musia sa pred použitím rozmiešať s vodou. Omietkové zmesi pomerne rýchlo tuhnú, spravidla po 10 minútach, preto si rozmiešame množstvo, ktoré dokážeme v tomto čase spracovať.
- Asi po desiatich minútach, keď omietková zmes začne tuhnúť, prichádza na rad hladidlo. Podľa zrnitosti vytvárajú pri hladení rôzne štruktúry. Rovnomernými zvislými alebo vodorovnými ťahmi či krúžením dosiahneme želanú štruktúru.
- Vrchná omietka lepšie priľne na hrubý podklad, ak ho natrieme základným náterom. Riedku maltu natierame hrubou štetkou.
- Nanášacím hladidlom naťahujeme v hrúbke 2-4 mm zdola nahor.
- Po desiatich minútach začíname, v našom prípade krúžením, povrch vyhladzovať. Najvhodnejšie je oceľové alebo plastové hladidlo.