REKLAMA


Rady pre omietanie

Nerovnomernosti a škáry v murive sa vyskytujú vždy, nedá sa im zabrániť. Omietnuté steny sú pekné a hladké. Aj vtedy, keď mienime vrchnú omietku vzorovať, musíme stenu najprv vyrovnať hrubou omietkou.

Steny murované z miešaných materiálov (tehly, haklíkové kamene), alebo zo silne nasiakavých materiálov (plynobetónové tehly) pripravíme na omietanie nahodením cementového mlieka, tzv. špric.

 

Rady pre omietanie

Náradie:

Maltovnica, vŕtačka s miešacím železom, rovná lata, murárska lyžica, hladidlo.

Pre vzorované omietky:

Široký plochý štetec alebo hrubá štetka, okrúhly štetec, špongia, jamkovací valec, ryhovací valec, vzorované valce, vzorované raznice.

 

  1. Ak omietame jednotlivé plochy hrazdenej steny, musíme ohraničujúce plochy prelepiť. Omietkové fľaky sa z dreva či kameňa len ťažko odstraňujú.
  2. Hladidlom rovnomerne nanesieme omietku na výplň hrazdenej steny.
  3. Nanášame len skutočne potrebné množstvo v malých dávkach.
  4. Ak sme s hrubou omietkou hotoví, môžeme začať vzorovať povrch. Pre aký vzor sa rozhodnete, záleží len na vás. Rozhodovanie si uľahčíme, ak si vzory vyskúšame priamo na stene. V tomto prípade hladidlo pritlačíme k stene a vzápätí ho odtiahneme. Jednoduchšie to je so špongiou.

Zaujímavá štruktúra vznikne točením murárskou lyžicou. Vyžaduje si to však osobitnú remeselnú zručnosť a rutinu. So škatuľkou na mydlo je to jednoduchšie. Aj s fľašou, naberačkou, veľkou špachtľou či dokonca holou rukou možno vytvoriť pútavé

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...