REKLAMA


Spálňa

Jej zariadenie je vážnou a zložitou otázkou, ktorú tiež musíme uspokojivo vyriešiť. Poznáme v podstate tri základné riešenia spálňových zariadení: spálňu tradičnú, spálňu obývaciu spálňu detskú.

Pod tradične zariadenou spálňou rozumieme miestnosť určenú len na spanie. Obyčajne je zariadená tradičnou skladbou spálňového nábytku, aj keď modernejšieho prevedenia, ktorý pozostáva z manželskej dvojpostele, zo šatových a bielizňových skríň a z toaletného zrkadla.

Spálňa

Umiestnenie šatových skríň robí spálňu aj šatníkom, neraz plniacim túto funkciu pre všetkých členov domácnosti. Strata súkromia rodičov, ktorí spravidla v spálni spia, je cenou, ktorá sa platí za túto zmiešanú funkciu.

V takej spálni už niet miesta na nič iné (azda s výnimkou detskej postieľky). Periny sú cez deň zastlané na posteliach a prikryté pokrývkou proti prachu. Výhodou takej spálne je jednoúčelovosť, uzavretosť súkromia, vysoká hygienickosť prostredia. Nie je rozhodujúce, či manželia spia na manželských posteliach, alebo na váľandách postavených vedľa seba, za sebou, do L, či celkom oddelených: funkcia spálne zostáva v každom prípade zachovaná. Takto zariadená spálňa predpokladá, že byt má dostatok miestností, aby sa podobným spôsobom (jednoúčelovo) mohli zariadiť aj izby ostatných členov rodiny.

Treba však rátať s tým, že rodina sa rozrastie. Už príchod prvého dieťaťa, povedzme, do jednoizbového bytu je začiatkom ťažkostí pri vytváraní vhodného prostredia pre dieťa.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...