REKLAMA


8 netradičných materiálov do kúpeľne

Kúpeľňa si na materiály jednoducho potrpí. Preto sa stále hľadajú nové riešenia, ktoré by splnili súčasné praktické i dizajnové požiadavky. Občas však stačí novým spôsobom využiť to, čomu s obľubou dávame prívlastok tradičné.
Hra svetla
Prírodný kameň sa na kúpeľňové obklady využíva v rôznych podobách. Ónyx vytvára dojem luxusu, a to vďaka originálnej kresbe a vysokej priepustnosti svetla. Kresba je viditeľná aj bez podsvietenia, podsvietením sa však ešte zvýrazní. Podsvietenie nasmeruje pozornosť aj na farbu kameňa, ktorá sa dá ovplyvniť práve teplotou svetla. Stena musí zapôsobiť v podsvietenom i prirodzenom stave. Tak sa docieli pocit prekvapenia a dvojnásobnej jedinečnosti.
Ďalším prírodným ekologickým materiálom, ktorý sa môže udomácniť na stene i na podlahe, je korok. Jeho výhodou je, že má antistatické a antialergické vlastnosti. Výborne tepelne a zvukovo izoluje a zároveň dobre “dýcha”. Môže sa pochváliť množstvom dekorov a lakovaným povrchom, ktorý ho chráni aj pred vodou. Aj preto zažíva na začiatku 21. storočia svoj comeback. Korok vyhovuje aj normám na podlahové kúrenie. Vďaka svojej štruktúre čiastočne odpruží nárazy, ktoré pri chôdzivňujú kosti a kĺby.
Ak chcete v kúpeľni zachovať rustikálneho ducha albo vintage štýl, môžete nábytok nahradiť murovaným alebo kamenným stolíkom. Aby v takomto interiéri nekazili dojem obvykle používané moderné materiály, treba nechať priestor na návrat kameninového umývadla. Kameninová hlina sa vypaľuje pri teplote 1200 – 1300 stupňov. Získa tak hustotu a tvrdosť pripomínajúcu kameň a stane sa nenasiakavou. Z hygienických dôvodov sa upravuje glazúrami. Rustikálny dojem ešte posilníte kombináciou tohto materiálu s benátskou štukou, masívnym tepaným železom a impregnovaným drevom.
O skle sa hovorí, že sa rozbije na márne kúsky. Pri sklenenej mozaike je to naopak – drobné kúsky sa spájajú, aby pokryli povrchy, napríklad aj v kúpeľni. A rozhodne nie sú márne. Spojením drobných kúskov tak vzniká zaujímavá štruktúra. V kúpeľni je výhodou, že sklo je nenasiakavý materiál. Jeho povrch môže byť lesklý i matný.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...