REKLAMA


Aby hrdza neútočila, alebo ako natierať kov

Korózia je nepriateľ železných či oceľových povrchov. Všeobecne platí že kovové povrchy natierame čo najskôr aby boli zvlášť v exteriéri dostatočne chránené pred hrdzavením. Okrem toho kovové povrchy natreté náterom zostanú po natretí aj príjemnejšie na pohľad. Tak ako na to?
Hrdza musí preč, a preto na ňu vezmeme brúsny papier, oceľová kefa, tryskacia pištoľ alebo odhrdzovač. Povrch potom odmastíme horúcou vodou so saponátom (vhodný je napr. prístroj na tlakové umývanie) alebo odmasťovačom a rýchlo vysušíme.

7d8be10c-a6ef-4f39-85f9-fda1fcc868d8

Železo natierame čo najskôr. Prečo? Keď povrch očistíme, odmastíme a vysušíme, pustíme sa do natierania základnou farbou čo najskôr, aby železo nezačalo korodovať. Zvlášť vonku stačí jeden vlhkejšie deň a ľahká korózia je späť.

Ak natierame železo, stačí jedna vrstva. Dnes už existujú farby na železo 2 v 1, ktoré majú funkciu farby základnej i vrchnej. Farba obsahuje inhibítory korózie, ale aj spojivo, ktoré odoláva UV žiareniu, poveternostným vplyvom a má dostatočnú pružnosť, takže náter nepraská, keď sa železný podklad vplyvom teplôt rozťahuje alebo zmršťuje. Farba má matný vzhľad, možno ju vedľa kovov použiť aj na betón, kamenivo i drevo, neriedi sa, ale pomôcky musíme preplachovať a vymývať riedidlom S 6005. Aj pre túto farbu pripravíme podklad. To znamená, že odstránime odlupujúce sa časti, zvyšky starých farieb a predovšetkým hrdza, všetko odmastíme a vysušíme.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...