REKLAMA


Aké kreslo?

Aké teda voliť správne typy kresiel? Je prirodzené, že do spoločensko – odpočinkového kúta nebudeme voliť kreslá s veľkým sklonom sedadla a operadla. Tieto kreslá sú, pravda, maximálne pohodlné, ale neumožňujú vhodne sedieť pri spoločenskej hre, neumožňujú ani dostatočne voľný pohyb pri zábave s priateľmi, rodinou a pod. Kreslo na tieto účely nemusí mať zadné operadlo privysoké.

Naozaj sa totiž netreba opierať vrchnou častou tela. Práve naopak. Na voľný pohyb v kresle v styku s ostatnými besedujúcimi je nižšie operadlo vítanejšie. Mierny sklon sedadla a operadla na ruky poskytujú žiadané pohodlie. Súčasný vývoj sedacieho nábytku sa prikláňa k laketniciam mierne skloneným k prednej hrane sedadla. Tento spôsob podopretia rúk je na uvoľnenie najvhodnejší. Je vyhovujúcej ší ako predchádzajúce tvarovanie, ktoré uprednostňovalo opačný sklon. Kreslá, od ktorých vyžadujeme maximálnu mieru pohodlia, musia mať okrem zníženého a dozadu značne skloneného sedadla aj zvýšené operadlo vzadu. Sedenie so zahnutým chrbtom vyvolá potrebu oprieť si zátylok. Takýmto kreslám by malo byť v byte vymedzené osobitné miesto, doplnené vhodným nábytkovým kusom na odloženie knihy a pod. (odpočinkové kúty).  Ide o kreslá, ktoré sa v byte vyskytujú obyčajne len po jednom a do ktorých si radi sadáme s knihou alebo ručnými prácami. Pri takomto sedení by však nemali chýbať ani podnožky na nohy úrovni sedenia. Tento spôsob odpočinku poskytuje rýchle a účinné zotavenie.

Poznáme však ešte kreslá lepšie povedané sedačky ktorých sedaciu a operadlovú plochu tvorí upevnená nenapnutá tkanina. Tento spôsob sedenia sa donedávna pokladal za núdzový, rekreačný, teda exteriérový, a nie bytový. Treba priznať, že vniknutie týchto sedačiek do interiéru bytu nie je najsprávnejší. Tkanina neutvára pre telo potrebnú podperu pri odpočinku. Pod sedacím človekom sa totiž tkanina sformuje tak, že po kratšom čase prichádza skôr únava ako zotavenie. Azda najlepšie sa uplatnia na balkónoch, v časti bytu otvorenej do záhrady a pod.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...