REKLAMA


Aké osvetlenie?

Denné svetlo máme dané, veľkosť a umiestnenie tiež, ako sa proti svetlu máme chrániť, to sme si povedali v predchádzajúcom článku. Večer musíme svietiť. Najefektívnejšie a najúspornejšie svetlo je z jedného zdroja – slnka. Napriek tejto logike s jedným svetlom nechceme vystačiť. Pracovné plochy prisvetlíme stolnými lampami alebo svetlom difúzne rozptýleným na priľahlú stenu, zvlášť osvetlíme každú časť priestoru, ktorá to podľa nás vyžaduje. Tak je to so svetlom pri kresle, pri posteli, v priestore, kde sa hrávajú deti a pod. Isté je, že obývacia izba by mala mať jedno všeobecné svetlo, ale tiež vhodne zvolené, také, ktoré dáva svetlo vysoko rozptýlené. Celkové svetlo v miestnosti musí byť také silné, aby sme pri ňom videli až dovnútra skrine. Nad jedálenským stolom bude najlepšie priame osvetlenie alebo polopriame, ktoré vytvorí závesné svietidlo umiestnené tak, aby aspoň 60% svetla dopadlo na stolovú dosku. Dobré sú aj sťahovacie lampy. Ak jedna strana stola prilieha k stene, môžeme použiť aj lampu nástennú s ramenom a kužeľovitým tienidlom.

Ak osvetľujeme spoločenský priestor, dávame pozor, aby lampa nesvietila do oči, dávala príjemné svetlo. K tomu si môžeme vybrať lampu závesnú, stolovú i nástennú. Dobre pôsobí aj nepriame osvetlenie. Svetelný zdroj, ktorý rozptyľuje svetlo na strope, si môžeme upevniť na stenu. Doplnkové svetlo pre dve sedacie skupiny – jedálenskú a odpočinkovú – tvorí aj vysoká stojanová lampa, ktorá poskytuje prídavné osvetlenie z rohu.

Aj pri pozeraní televízora musíme mať v miestnosti svetlo, aby sme odstránili nepríjemné a nezdravé kontrasty pre naše oči. K tomu potrebujeme slabé osvetlenie za televízorom tak, aby na stenu za ním dopadalo trochu svetla.

Pri lôžku na spanie potrebujeme nutne svetlo. Nainštalujeme si ho k hlave, najlepšie svietidlo priame s kĺbom alebo špirálovou hadicou, ktoré si natočíme tak, aby nám osvetľovalo čítanie a nerušilo ostatných.

V detskej izbe rozmiestnime svietidlá tak, aby neoslňovali ani pri nižšom horizonte detských očí. Pri lôžku potrebuje dieťa jedno svietidlo, na strope alebo na stene svietidlo všeobecné a nad pracovným stolom lampu pracovnú. Tá je veľmi dôležitá, lebo nesprávnym osvetlením pri detskom pracovnom stole si dieťa kazí nielen oči, ale aj chrbát, ak sa musí nad zošitmi príliš hrbiť.

V kuchyni používame okrem stropných svietidiel, ešte osvetlenie nad pracovnou linkou, ktoré si upevníme na spodnej strane zavesených skriniek.

Pri výbere konkrétnych svietidiel pre náš byt platia zásady rovnako ako pri všetkom. Je to najmä zásada vkusu. Riadime sa najskôr účelnosťou a jednoduchosťou, z nášho záujmu vypustíme svietidlá komplikované, nevkusné, veď je toľko pekných jednoduchých tvarov.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...