REKLAMA


Ako a čím natierame radiátory?

Ešte pred príchodom zimy by sme sa mali pripraviť na nasledujúcu vykurovaciu sezónu a správne ošetriť radiátory, aby nám nielen vykúrili byt, či dom, ale aby sme ich mali aj estetické. Veď sú dôležitou súčasťou väčšiny domácností.

Image_5947577_128_0

Medené rúrky ústredného kúrenia sú už z výroby ošetrené tak, aby netvorili vnútri ani na povrchu medenku, takže ich vzhľad zostáva dlhé roky relatívne stály. Môžeme ich ale tiež natrieť. Najskôr je zdrsníme korundovou vlnou, utrieme handrou a potom odmastíme nitroriedidlom. Veľmi dôležitá je farba. Musí byť dostatočne pružná, pretože rúrky sa vplyvom striedania teplôt rozťahujú a zmršťujú, ale tiež musí znášať vyššie teploty, najmenej 100 ° C, bez toho aby menila vzhľad a farebný odtieň.

8854e6982a74c77334576385f873cf66

Bežné svetlé farby na kov spravidla časom zožltnú. Vyhneme sa tiež vodouriediteľným farbám, ktoré s meďou pri natieraní a vysychaní reagujú a môžu potom na povrchu vytvoriť zelené fľaky. Z lakov sú vhodné polyuretánové, akrylátové a epoxidové (prípadné žltnutie nie je toľko vidieť), z emailov použijeme niektorú farbu na radiátory.
Rúrky natrieme základnou syntetickou farbou, po zaschnutí nanesieme jednu tenkú vrstvu farby na radiátory a po 24 hodinách ďalšiu rovnako tenkú vrstvu. Iba jedna vrstva, hoci silnejšia, môže znížiť životnosť celkového náteru.

Pre natieranie radiátorov platí to isté čo pre natieranie medených rúrok ústredného kúrenia: teda základová a vrchná vrstva a voľba náterových hmôt, ktoré znášajú teplotné zmeny a vplyvom vyšších teplôt nemení odtieň. Na inštalované radiátory by sme mohli použiť farby v spreji, ale nie je to praktické. Jednak sa špeciálne farby v spreji vhodné na radiátory vyrábajú v obmedzenom množstve a jednak je lepšie použiť štetce, hlavne tzv. zárohové, ktorým sa dostaneme všade a radiátor nemusíme zložito obkladať, aby sme farbou zo spreja nezašpinili okolie.

rainbow-painted-br-princess-cast-iron-radiators-br-h-760mm-x-w-569mm-[2]-41075-p

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...