REKLAMA


Ako natierať medené plechy a neželezné kovy

Ak ich z nejakého dôvodu potrebujeme natrieť, meď ako takú je potrebné pre náter pripraviť, najlepšie dôkladne odmastiť nitroriedidlom. Ak použijeme Korundovú vlnu, tým lepšie.
Na predmety vystavené slnku použijeme na vrchnú vrstvu farbu na radiátory alebo farbu na plechové strechy a na predmety, ktoré toľko nepodliehajú teplotným zmenám, stačia obvykle farby na kov alebo farby univerzálne. Nezabúdame však na dokonalé odmastenie a základný náter.

2.10.
Ako na neželezné kovy?
Neželezné kovy (hliník, meď, mosadz) zvyčajne nenatierame, pretože si pri oxidácii vytvárajú vlastnú ochrannú vrstvu a charakteristické zafarbenie.

Trošku iné je to u pozinkovaného plechu, kde zinkový povlak chráni oceľ len po určitú dobu, a to v závislosti na agresivite prostredia. S novým pozinkovaným plechom ale môžu mať niektoré farby problém (nepriľnú k nemu, pretože má nízke povrchové napätie), preto sa oplatí nechať plech určitý čas, aby zoxidoval. Skúsiť môžeme aj vlastné zmáčadlo: miešame 10 l vody, 0,5 l 25% čpavku a asi 50 ml saponátu, roztokom plech husto potrieme, necháme asi desať minút pôsobiť a potom roztok rozotrieme, aby vytvoril kovovo šedú penu. Tú nakoniec spláchneme vodou a povrch necháme oschnúť.

painting-aluminum-window-frames-how-paint-frame-outstanding

Hliník sa natiera veľmi ťažko, farba na ňom zle drží. Ak už musíme z nejakého dôvodu hliníkové predmety natierať, zvolíme špeciálne farby, ktoré to majú uvedené na obale.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...