REKLAMA


Ako opticky zväčšiť interiér?

Celá tretina Slovákov býva v bytoch, kde nie sú miestnosti zrovna najväčšie. „Prifúknuť“ sa bohužiaľ nedajú, a predsa každý taký priestor môžeme zväčšiť. Aspoň opticky.
Určite pre vás nie je tajomstvom, že farby dokážu nielen ovplyvniť náladu, ale aj vizuálne premeniť akýkoľvek priestor. Ich správnym použitím a voľbou vhodných odtieňov môžete miestnosť opticky rozšíriť či zúžiť, znížiť i zvýšiť. Všeobecne platí, že vďaka svetlým jasným farbám bude priestor pôsobiť väčší. Najjednoduchšou možnosťou je zvoliť tmavú farbu podlahy a steny vymaľovať na bielo. Tým docielite optické rozšírenie priestoru do šírky.
Pokiaľ ide o podlahu, tá by mala v malých miestnostiach byť ideálne jednoliata, bez akýchkoľvek vzorov. Výber krytín je dnes veľký. Nezáleží na tom, či zvolíte dlažbu, plávačku, alebo linoleum. A vyhýbať sa nemusíte ani kobercu. Ten by ale mal siahať od stene k stene. Práve vďaka tomu sa priestor opticky roztiahne a zjednotí. Vždy by ale mala byť podlaha o nejaký ten odtieň tmavšia ako steny. Práve táto kombinácia priestor opticky rozšíri.
Aby miestnosť pôsobila vyššia, ako v skutočnosti je, vymaľujte čisto bielou aj strop. Vyhýbať sa ale nemusíte ani farbám. Vyberajte ale len veľmi svetlé pastelové. Dôležité je len to, že nikdy na strope nesmiete mať farbu tmavšiu, ako je na stenách. Lesklý náter zbytočne zvýrazňuje nedokonalosti stien.
Ďalšou príčinou, ktorá môže ovplyvniť to, že miestnosť vypadá ešte menšia, ako v skutočnosti je, je jej vybavenie. Vsaďte na minimalizmus. Interiér, ktorý je preplnený, bude vždy pôsobiť stiesnene. Do bytov vyberajte vždy radšej nižšie a členitejšie kúsky. Poťah sedačky by mal byť jednofarebný, na výrazné symetrické vzory radšej úplne zabudnite. Keď už z nejakého dôvodu chcete látku pestrejšiu, voľte tú s asymetrickými vzormi. A nepreháňajte to ani s doplnkami. V jednoduchosti je sila!
Svetlo na nás pôsobí priaznivo. Potrebujeme ho pre psychickú pohodu, dodáva nám energiu. Zároveň ale dokáže vyvolať dojem veľkého priestoru. Preto úplne zabudnite na tmavé závesy z ťažkých látok. Keď už chcete okno zakryť, zvoľte vzdušné, čisto biele záclony bez zložitých vzorov.
Z doplnkov zvoľte zrkadlá. Tie vďaka odrazu miestnosť opticky zväčšia a zosvetlia.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...