REKLAMA


Ako sa zbaviť plesne v byte.

V chladnom období sa radi zaodieme do niečoho chlpatého a teplého. Ak sa však začnú chĺpky objavovať na stenách v našom byte, takú radosť už mať nebudeme. Namiesto toho začneme hľadať spôsob, ako sa nežiadúceho nájomníka rýchlo zbaviť. Viete, čo vznik plesní spôsobuje? Poradíme, Vám ako s nimi skoncovať.

Zimné obdobie vytvára ideálne podmienky na vznik plesní v bytoch, pretože nízke zimné teploty spolu s vysokou vlhkosťou, spôsobujú kondenzáciu pary a rast vlhkosti v byte. Práve tá je pritom živnou pôdou pre plesne, ktoré nám potom doma robia zo života peklo.

Najviac vrások nám v zime prirábajú okna. Zarosené sklá, rohy aj rámy. Tam všade sa voda zráža a podporuje vznik plesní. Mikroskopické huby sa potom šíria po byte a pochutnávajú si na stenách v kúpeľniach, kuchyniach i pivniciach. Ak nezasiahneme včas, môžu nám spôsobiť bolesti hlavy, kašeľ, vyrážky, alebo astmu.
Najlepším spôsobom ako sa ubrániť vzniku plesni je prevencia. Začať by ste mali hneď.

Mold-Removal-Company
Pravidelne vetrajte

Aj keď je vonku chladno, vetranie je v boji proti plesniam najdôležitejšie. Čím vyššia je teplota vzduchu, tým viac vlhkosti sa v miestnosti drží. Vetrajte niekoľkokrát denne, stačí na 5 minút a nad vlhkosťou máte napoly vyhraté.

Merajte vlhkosť

Kúpte si vlhkomer a pravidelne kontrolujte hodnoty v byte. V lete udržujte vlhkosť medzi 40-55%, v zime medzi 45-65%. Pri vyšších teplotách by sa plesniam mohlo začať nebezpečne dariť. Pri upratovaní tiež starostlivo preskúmajte rizikové miesta, ako sú rohy miestností, steny za nábytkom, škáry medzi obkladmi alebo miesta okolo dverí.

Urobte priestor medzi stenami a nábytkom

Ak vám to priestor dovolí, posuňte všetky skrine aspoň 5 centimetrov od múrov. Steny budú môcť dýchať a nebude sa na nich toľko zrážať voda.

Nesušte bielizeň v byte

V zime je to so sušením bielizne zložitejšie. Pri sušení bielizne v byte nechávame vlhkosť odparovať priamo do vzduchu. Lepšie je kúpiť si sušičku bielizne. Keď už bielizeň doma zavesíte, postavte ho aspoň k otvorenému oknu príp. umiestnite do miestnosti pohlcovač vlhkosti.

Používajte odsávače

Ak sa sprchujete, vždy zatvárajte dvere od kúpeľne, aby sa vlhkosť nešírila ďalej a ak máte možnosť, nainštalujte si do kúpeľne ventiláciu. V kuchyni používajte pri varení pokrievky a používajte digestor na odsávanie prebytočných pár.

Vykurujte byt správne

V dome alebo byte stačí vykurovať miestnosti na teplotu okolo 21 stupňov. Akonáhle dom prechladne, zvlhne a začnú sa v ňom tvoriť sčernela rohy.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...