REKLAMA


Ako si očalúniť obľúbený nábytok

Kúpili ste dávnejšie pohodlnú sedačku, ktorá každodenným používaním stratila svoje čaro alebo po čase nezapadá do vášho vynoveného interiéru? Ak máte k dispozícii správny materiál a náradie, stačí málo a poťah si môžete vymeniť aj svojpomocne.

Vyberte si poťahovú látku

Veľkou pomôckou pri výbere poťahu je označovanie výrobkov. Na etikete je jednotkou „Martindale“ (čo je test na meranie trvanlivosti tkaniny). Číslo predstavuje počet pohybov ktoré boli potrebné na rozodratie látky. Za kvalitnú sa považuje textília, ktorá má hodnotu nad 25 000.

Pri výbere si všímajte: Pevnosť, odolnosť proti zašpineniu, pocit pri dotyku, stálofarebnosť a „žmolkovitosť“.

Výplňové materiály

Pri čalúnení sa niekedy musia použiť aj výplňové materiály:

Molitan – môže byť modifikovaný prísadami zlepšujúcimi jeho odolnosť proti deformáciám vplyvom sedenia, či ležania, a preto sa jednotlivé druhy odlišujú cenou. Rozhodujúce vlastnosti sú hustota a stlačiteľnosť.  Bežné hodnoty sú 30 kg/m3, resp. 38%;

Latex – je asi 3x drahší ako molitan, má však lepšie vlastnosti – dlhšiu životnosť, väčšiu odolnosť, lepšiu priedušnosť, nízku hmotnosť, pevnosť a elasticitu… Bežný molitan sa odporúča dávať do matracov maximálne na sedem rokov, zatiaľ čo latexové matrace majú životnosť až 20 rokov;

Výplňový  materiál z trhaných kúskov molitanu a latexu – (zlisovaná molitanová drvina) je svojou kvalitou i cenou niekde medzi molitanom a latexom;

Zmes čistého recyklovaného textilného odpadu – je najlacnejšou alternatívou;

Srsť zvierat, africká tráva – a podobné materiály sa dnes v čalúnnickej výrobe pre vysokú cenu a náročnosť spracovania používajú najmenej.

Bez čoho to nepôjde

Na upevnenie poťahových materiálov k dreveným častiam sa používajú sponky z oceľového drôtu. V malých elektrických sponkovačkách sa používajú sponky s dľžkou nôžky do 14 mm a priemerom drôtu do 1 mm. Klince sa používajú menej, napríklad ak chceme plochými alebo pologuľatými hlavičkami ozdobiť nábytok na viditeľnom mieste.

Na rozobratie kostry sa používa bežné stolárske náradie ako kľúč, skrutkovač, kombinačky.

Pri práci s čalúnením budete potrebovať pomôcky špeciálne určené na čalúnnické práce: uvoľňovač sponiek, čalúnnické kladivko, čalúnnické špendlíky a najmä sponkovačku. Profesionáli používajú pneumatické sponkovačky, ku ktorým je potrebná tlaková nádoba s kompresorom. Na jednoduché opravy postačí elektrická. Lacnejšiu sponkovačku kúpime od 15 €., značkové výrobky stoja približne 100 €. Na zhotovovanie nových poťahov na matrace je potrebný šijací stroj.

Teraz si ukážeme ako očalúniť stoličku:

Pomocou skrutkovača alebo kombinačiek odmontujte zo stoličky sedaciu časť od kostry.

1

Zo sedáka pomocou uvoľnovača sponiek alebo klieští postupne odstráňte starú poťahovú látku.

2

3

Odmerajte a  vystrihnite látku potrebnú na nový poťah o cca 8 cm presahujúcu sedák.

4

Podložte ju pod sedák, dobre napnite a pomocou sponkovačky ju postupne pripevnite k sedáku. Začnite na protiľahlých stranách, rohy pripevnite až nakoniec.

5

6

Prevyšujúcu látku odstrihnite minimálne pol centimetra od pripevňovacích sponiek. Odstrihnite zakrývajúcu látku, zahnite ju na okrajoch a pripevnite na poťahovú látku. Sedák pripevnite naspäť ku stoličke.

7

8

 

 

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...