REKLAMA


Ako si upraviť drevo a drevený nábytok farbami.

Drevo je pekné aj dlho potom ako sa zmení na stoličku, okno, dvere, obkladové dosky alebo vtáčiu búdku. Samozrejme iba vtedy, ak ho pred poveternostnými vplyvmi ako je vlhkosť, teplotné výkyvy, slnko, živočíšne a rastlinné mikroorganizmy, odborne ochránime. Preto má správny výber náterového prostriedku zásadný význam. Najmä drevo v exteriéroch je potrebné chrániť pomocou náterov, ktoré sú dostatočne elastické na to, aby zniesli „dýchanie“ dreva a zároveň poskytovali ochranu pred poveternostnými a biologickými vplyvmi. Na ochranu a dekoráciu dreva si môžete vybrať z troch základných typov náterov – lazúry, resp. transparentné nátery, krycie farby a laky.

garden-furniture-set-color-wooden-outdoor-furniture-patio

 

Lazúry: sú transparentné nátery, ktoré vytvárajú na povrchu tenký, priesvitný elastický film. Priesvitné mikropigmenty prenikajú spolu so spojivami do dreva a chránia drevo pred vplyvmi z okolia, pričom ho ochraňujú a zdôrazňujú jeho prírodnú štruktúru. Vode odolné látky zabraňujú prenikaniu vodu do otvorených pórov dreva a s tým spojenému vzniku puklín a zväčšenie objemu dreva. Odtiene lazúry vo viacerých farebných odtieňoch dreva slúžia aj ako moridlo na drevo a sú výborným podkladom na lakovanie. Vzájomne sa dobre miešajú, takže si môžete aj sami pripraviť požadovaný farebný odtieň. Na ochranu dreva na miestach, ktoré sú vystavené slnečným lúčom sa odporúčajú stredne intenzívne tóny, pretože tak bude trvácnosť náteru najdlhšia. Svetlé tóny prepúšťajú viac ultrafialových lúčov, ktoré rozkladajú drevo, tmavé farebné tóny zadržujú teplo, ktoré škodí drevu i náteru.

Okrem tenkovrstvých a lakovaných lazúr sú ideálnymi partnermi v systéme plnej ochrany dreva aj  tenkovrstvá lazúra s biocidom, ktorá drevo dodatočne chráni pred rastlinnými mikroorganizmami ako je modrá pleseň, drevokazná huba a impregnácia, ktorá drevo chráni aj pred živočíšnymi mikroorganizmami. Pôsobia selektívne iba na rastlinné resp. živočíšne mikroorganizmy a neškodia teplokrvným organizmom.

e70a9056009b2f92e49a8fc0dcdd01b6

 

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...