REKLAMA


Ako vybrať správnu farbu na kovový povrch?

Kovovým predmetom farby okrem ochrany dodajú často čaro, teplo, rôznorodosť a príťažlivosť. Nudné konštrukcie sa tak zmenia na zaujímavé súsošia. Kovy majú obmedzenú životnosť. Najväčšími nepriateľmi kovových predmetov sú voda a vzduch, preto je potrebné kovové predmety primerane chrániť, aby sa predišlo ich zhrdzaveniu a zničeniu.

Obzvlášť si dávame záležať na záhyboch, spojoch, zvaroch, otvoroch či nerovnostiach, kde by sa mohla zdržovať voda alebo zrážať vlhkosť a ľahko tak dostať k obnaženému kovu.

Ak chceme pretrieť iným odtieňom už natreté povrchy, kde stará farba dobre drží, musíme aj v tomto prípade podklad pripraviť. To znamená umyť, odmastiť a zdrsniť, aby nová farba dobre priľnula. Najlepšie je, keď môžeme použiť rovnaký typ farby a nemusíme kombinovať syntetické farby s farbami riediteľnými vodou. Možné to je, ale výsledok nie je zaručený.

2  1 3 4

Zložitejšie to bude pri predmetoch, z ktorých sa stará farba odlupuje alebo je inak poškodená, napríklad odretá, s výraznými ryhami, ktoré by nový náter neprekryli. Potom máme dve možnosti – starú farbu odstránime úplne, alebo len čiastočne. V oboch prípadoch plochu zatmelíme a obrúsime.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...