REKLAMA


Ako zariadiť malý byt?

Získali ste miestečko, kde môžete začať bývať spoločne! Že je v podnájme a že je miniatúrny? Nevadí. Pozrieme sa na nábytok, ktorý je do malých priestorov vhodný.

Máte šťastie pokiaľ sú v byte vstavané skrine. Skrine, nech sú akokoľvek veľké, z akéhokoľvek materiálu, sú to kusy nábytku, ktoré pôsobia vždy mohutne. Pokiaľ majú bežné dvere, je potrebný väčší priestor k ich užívaniu – 60 cm obvykle zaberú krídla pri otváraní a my sami k tomu, aby sme mohli veci pohodlne vyťahovať a mali prehľad o tom, čo sme kam uložili, potrebujeme 60 až 120 cm. Ak zvolíme dvere posuvné, roletky alebo žalúzie, ušetríme síce miesto, ale skrine zostávajú aj tak na pohľad ťažkými krabicami.

Jednoizbový byt – spanie, varenie, odpočinok, stolovanie, práca

Verte tomu alebo nie, ale aj do jednoizbového bytu sa zmestia všetky tieto funkcie, ani by ste sa v ňom nemuseli cítiť stiesnene. Tentokrát nebudeme riešiť kuchyňu, ale zameriame sa na ostatnú činnosť. Vychádzame však z predpokladu, že je v miestnosti zaistené dokonalé odsávanie a čistenie vzduchu!

Pokiaľ ide o spanie, je možné si zaobstarať tzv. lôžkovú pohovku.  V dnešnej dobe sú natoľko kvalitné, že na sa nich dá cez deň pohodlne sedieť a v noci po rozložení spať. Súčasné materiály a technológie zaisťujú, že sa zdravotne ani pocitovo nesklame žiadna z funkcií.

V jednoizbovom byte je možné tiež vyrobiť pódium, na ktorom sa cez deň dá „povalovať“ a na spanie sa len otvorí zásuvka s lôžkom vo vnútri. Voľba by mala vždy padnúť na kvalitný matrac. Pozor na prievan na podlahe!

Malé stolovanie sa dá vyriešiť sklápacím stolom jednou stranou ukotveným do steny, alebo systémom niekoľkých stolíkov, ktoré slúžia ako spoločenské či odkladacie a v prípade potreby sa k sebe nasadia, čím vznikne väčšia plocha k príjemnému stolovaniu. Praktické sú tiež stolíky hniezdové, ktoré sa dajú pod seba zasunúť tak, že zaberajú minimum priestoru.

K pasívnemu odpočinku v podobe povaľovania a diaľkového prepínania televízoru nemusíte vlastniť objemnú sedaciu súpravu s niekoľkými mohutnými kreslami. K lôžkovej pohovke sa hodí odpočinkové kreslo alebo húpacie kreslo. Príjemne sa tiež sedí na poduške na podlahe.

O tom, že väčšina ľudí musí doma po večeroch duševne pracovať, dnes už nepochybuje nikto. Tzv. home office je úplne bežným nábytkovým kusom, ktorý splní hocijaké požiadavky pre akýkoľvek typ práce.

Keď príde návšteva

Početná návšteva v jednoizbovom byte. Pre takú príležitosť je vhodné vlastniť niekoľko skladacích stoličiek, nafukovacích podušiek a matracov. Ľahké plastové stoličky ponúkané v atraktívnych farbách je možné po zložení zavesiť na stenu ako zaujímavý výtvarný prvok, iné sa dajú stohovať do takmer sochárskych objektov. Rôzne servírovacie tácky sa dajú ukotviť do jednoduchých podstavcov. Využitím rôznych podstavcov opatrených kolieskami, môže aj menší interiér meniť neustále podobu podľa toho, koľko priateľov dorazilo a akým činnostiam sa chcú venovať – kulinárskemu umeniu, diskusiám, popíjaniu, hrám či sledovaniu videa.

Do malých priestorov sa doporučuje ľahký nábytok z plastov alebo pletených prírodných materiálov. Môže sa nielen ľahko podľa potreby premiestňovať, ale vďaka transparentnosti neruší a takmer ho nevnímame. Pár jasne farebných nábytkových kúskov tak priestor rozjasní a rozveselí.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...