REKLAMA


Ako zrenovovať starý nábytok, aby vyzeral zase ako nový

Máte doma obľúbenú komodu alebo kredenc po babičke a radi by ste im vrátili zašlý lesk a slávu? Alebo je vám ľúto toho krásneho, i keď už ošarpaného nábytku, ktorý sa vaši rodičia chystajú vyhodiť? Tak sa pusťte do renovácie. Nie je to až tak zložité, ako ste si možno mysleli. Poradíme vám, ako na to.
Desiatky, niekedy i stovky rokov starý nábytok bol na rozdiel od toho dnešného, vyrobený poctivo z dreva. I po tak dlhej dobe je preto stále funkčný. Roky používania sa ale podpísali na jeho vzhľade. Povrch je zašednutý, lak popraskaný, farba sa odlupuje. Stačí ale pár hodín vášho času, trocha trpezlivosti a starý nábytok zase bude vyzerať ako nový.

Ako starý nábytok zbaviť nečistôt
V prvej rade si samozrejme musíte zaistiť dostatočne veľký priestor, ktorý pôjde ľahko odvetrať a bude dobre osvetlený. Potom už sa môžete pustiť do práce. Odstráňte všetky hrubé nečistoty, pavučiny, jemný prach a nakoniec očistite jemne vlažnou vodou s octom alebo slabým mydlovým roztokom. Nábytok nechajte úplne uschnúť.

Pusťte sa do opráv
Náteru zbavený nábytok si dobre prehliadnite. Prípadné prasklinky, ryhy, diery a ďalšie nerovnosti opravte tvrdým výplňovým tmelom na drevo. Na väčšie praskliny a diery sú najvhodnejšie tvrdé dvojzložkové tmely – polyuretánové, epoxidové alebo polyesterové.

Ako natrieť nábytok
Dobre si premyslite, ako má nakoniec renovovaný nábytok vyzerať. Či mu necháte prírodnú podobu, alebo ho natriete farbou. Pokiaľ chcete, aby zostala viditeľná štruktúra použitého dreva, môžete nábytok namoriť alebo použiť olej či včelí vosk. Posledné dva spôsoby úpravy získavajú znovu na popularite. Voskovanie je ale pomerne náročné. V prvej rade treba použiť plnidlo pórov, ktoré sa zbrúsi a následne sa postupne krúživými pohybmi nanesú dve až tri vrstvy samotného vosku.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...