REKLAMA


Bio krby – sú iba pekné na pohľad, alebo aj zahrejú?

Kto by v chladnom počasí nezatúžil po teple zo živého ohňa? Romantickú atmosféru s pohľadom do plameňov v krbe si môžete užívať aj keď bývate v byte do ktorého nevedie komín. Bio krby ho totiž nepotrebujú. Myšlienka je to báječná, ale s prevádzkou krbu na biolieh sa spája celý rad otázok. Na akom princípe fungujú? Za koľko vyhrejú váš interiér? A sú bezpečné? Odpovede sa dočítate v tomto článku.

111
Bio krby sa dnes vyrábajú v rôznych typoch a prevedeniach. K dispozícii sú v odlišných dizajnoch, či už ultra moderných alebo pripomínajúcich tradičné klasické krby. Treba však podotknúť, že bio krby nie sú príliš výhrevné, plameň ktorý v nich horí dokáže čiastočne vyhriať interiér – výhrevnosť väčšiny bio krbov na trhu sa pohybujeme medzi 2 až 5 kW, čo nie je úplne zlé. Podobne ako iné zdroje je aj bio krby možné regulovať (spaľovanie paliva, veľkosť plameňov pod.). Výkon krbu na biolieh ovplyvňuje tiež objem horáka – napríklad liehový krb s objemom 3 litre by nemal prísť do miestnosti menšej 20 metrov štvorcových.

222
Pri spaľovaní bioliehu v biokrbe nevzniká žiadny popol ani žiadne sadze do ovzdušia sa uvoľňuje oxid uhličitý a vodná para. Iné splodiny nevznikajú. Avšak pozor si dajte na kvalitu bioliehu, ktorá u rôznych výrobcov kolíše. Bioetanol by rozhodne nemal pri spaľovaní zapáchať. Liter bioliehu vydrží za bežných podmienok horieť asi 2 až 5 hodín a hovorí sa, že prevádzka ekologického krbu je zhruba rovnako nákladná ako prevádzka klasického krbu.
Bio krby sa veľmi ľahko inštaľujú. Nepotrebujete k tomu žiadne povolenie, kominára ani žiadneho iného špecialistu. Za zhruba desať pätnásť minút môžete krb na biolieh preniesť z obývačky napríklad do spálne a pozorovať plamene z postele. Alebo si ho postaviť na terasu či do zimnej záhrady.

444

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...