REKLAMA


Čaká vás maľovanie?

Prezradíme vám pravidlá, podľa ktorých postupujú skúsení maliari.

K populárnym patria farby na báze vodných disperzií, nazývané aj akrylátové či latexové. Jednoducho sa s nimi pracuje, čas schnutia je pomerne krátky a ľahko sa umývajú zo znečistených povrchov. V ponuke sú aj hliníkové farby, vyrábané staršou technológiou. Patri amedzi lacnejšie, v porovnaní s disperznými majú nižšiu priľnavosť a kryciu schopnosť. Pri väčšom počte vrstiev sa farba začne olupovať. Pri rozhodovaní, koľko investovať do maľovky, si všímajte najmä kryciu schopnosť farby.

Ak máte v pláne farebné odtiene, stavte na namiešané alebo si dajte farbu strojovo namiešať v predajni. Pre laikov môže byť rovnomerné rozmiešanie pigmentu náročné. Možno si vravíte, že bielou nič nepokazíte, no dávajte si pozor na intenzitu belosti. žiarivejšie odtiene bielej môžu pôsobiť v interiéri ostrým a sterilným dojmom aj viac stoja. Na miestach, kde hrozí znečistenie steny, zvoľte umývateľnú farbu. Hodí sa do kuchyne, kúpeľne a detskej izby. Na trhu nájdete aj farby odolné proti oteru. Na miestach postihnutých plesňami najskôr odstráňte ich príčinu, až potom ich ošetrite mechanicky alebo špeciálnymi chemickými prípravkami. Nerovnosti stien zamaskujú plastické nátery, ale dokonalý povrch nimi nedosiahnete.

Skôr ako začnete s maľovaním, špachtľou odstráňte odlupujúce sa vrstvy a praskliny. Vyplňte ich sadrou, stierkou alebo tmelom. Nechajte ich vyzrieť a vyschnúť, až potom začnite s penetráciou a farbením.Penetrácia pomôže zvýšiť priľnavosť farby k podkladu, zabraňuje tvorbe prasklín, znižuje spotrebu farby, vyrovná saciu schopnosť podkladu, čím zabráni vzniku fľakov.

Farbu nanášajte maliarskou štetkou, valčekom alebo striekaním. Najskôr namaľujte štetcom rohy, rozhrania plôch a okraje okolo vypínačov. Potom pokračujte valčekom. Pred použitím namočte valček na 2 – 3 hodiny do vody, aby zvláčnel. Potom z valčeka odstráňte čo najviac vody. Môže ostať vlhký, ale nesmie z neho kvapkať voda. Začnite maľovať od stropu, pričom postupujte od okna, aby ste vo svetle videli, či je farba na strope nanesená rovnomerne. Rovnako postupujte aj pri maľovaní stien. Valček prikladajte asi v strede steny a plynulými pohybmi farbu rozotierajte vo zvislých pásoch smerom hore a dole.

 

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...