REKLAMA


Chyby pri maľovaní

Veľa farby

Silnejšie nánosy farby alebo stečená farba na natieraných plochách sa odstraňuje ťažko. Niekedy sa musí farba obrúsiť až na drevo. Takýmto chybám môžete zabrániť tak, že nebudete príliš namáčať štetec. Keď farba aj tak stečie, nesnažte sa ju odstrániť, kým je lepkavá.

 

Rozliata farba

Keď rozlejete farbu, konajte rýchlo. Väčšinu mláčky odstráňte nejakým nástrojom, napr. špachtľou. Zvyšok farby utrite suchou pijavou handričkou alebo pijavým papierom a potom vytrite jej posledné zvyšky čistou handrou namočenou do studenej vody (keď je to emulzná farba), alebo do riedidla (keď je to farba s chemickým riedidlom). Nakoniec odstráňte zvyšky riedidla vhodným saponátom.

 

Účinnejší spôsob

Zaschnutú emulznú farbu odstránite z koberca tak, že škvrnu niekoľkokrát navlhčíte a farbu odstránite starou zubnou kefkou.

Odstraňovať farby na vodnej báze odstráni z kobercov a dlážok aj farbu s chemickým riedidlom. Odstraňovač vyskúšajte najskôr na mieste, ktoré nie je vidieť. Po vyčistení škvrny zvyšok odstraňovača neutralizujte vodou.

 

Štetiny zo štetca

Keď vypadnutú štetinu neuvidíte hneď, ako sa na natieranom povrchu objaví, a neodstránite ju, kým sa neprilepí, počkajte, kým farba celkom nestvrdne. Odstráňte ju až potom. Zrežte ju z nalakovanej plochy skalpelom alebo modelárskym nožom a povrch zabrúste jemným brúsnym papierom.

 

Odstránenie hmyzu

Nesnažte sa odstrániť drobný hmyz prilepený na povrchu lesklého náteru, kým je farba lepkavá. Počkajte, kým farba neuschne a hmyz zotrite handričkou ľahko namočenou do riedidla.

 

Farba na skle

Najlepším nástrojom na odstránenie farby zo skla je plastová škrabka s oceľovou čepieľkou. S nástrojom pracujte veľmi opatrne, aby ste pritom nechtiac nepoškriabali okenný rám.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...