REKLAMA


Čistenie odpadovej rúry

Použitie zvona

Najlepšou pomôckou na uvoľnenie upchatých rúr je obyčajný gumový zvon. Opätovné stláčanie a uvoľňovanie zvona vytvorí pod ním podtlak, ktorý zátku nečistoty uvoľní a vyplaví. Aby zvon správne fungoval, musí byť celkom ponorený a prietokový otvor vane alebo umývadla dôkladne zapchatý, najlahšie a najúčinnejšie handrou.

 

Začnite výpustom

Keď treba prečistiť odpadové rúry, dajú sa rozobrať, lebo sú spájané na zraz. Rozoberať začnite od výpustu smerom dole. Keď prídete k zanesenej časti, podložte pod koniec rúry vedro a nečistotu uvoľnite a odstráňte pevným drôtom.

 

STAROSTLIVÁ MONTÁŽ

Po vyčistení odpadového potrubia pri opätovnej montáži skontrolujte, či sú všetky tesniace krúžky v závitových spojoch v správnej polohe, ináč by netesnili a voda by kvapkala. Tesnenia, ktoré vyzerajú opotrebované, vymeňte. Na nové tesniace krúžky naneste trocha silikónovej vazelíny určenej na aplikáciu v spojovacích kusoch potrubia.

 

Vyhnite sa chemikáliám

Podľa možnosti nepoužívajte na prečistenie odpadových rúr agresívne chemikálie, napríklad hydroxid sodný alebo kyselinu soľnú. Keď sa vám nimi nepodarí upchatie odstrániť, zostane vám na krku upchatá rúrka a navyše v dreze a v sifóne budete mať nebezpečné kvapaliny a budete sa ich musieť vhodným spôsobom zbaviť.

 

Teplo a voda

Keď ste do drezu vyliali roztopený tuk, ktorý stuhol a upchal sifón, skúste jemne zohriať labyrint  sifónu fénom. Zohriatím by sa mala tuková zátka uvoľniť, potom ju môžete spláchnuť. Keď sa zátka pohne, nechajte niekoľko minút tiecť teplú vodu, ktorá pozostatky tuku odplaví preč.

 

Čistiaca pružina

Keď sa vám upchaté rúry nepodarí prečistiť zvonom, môžete ich preraziť čistiacou pružinou. Môžete si ju kúpiť alebo požičať. Upchatú rúrku odpojte od sifónu a zaveďte do nej koniec drôtu. Otáčajte kľukou na druhom konci pružiny, kým sa upchávka nerozruší.

 

Prečistenie prúdom vody

Keď nečistotu nemožno vytlačiť v smere od drezu a odpadová rúra ústi do vonkajšieho septiku, zaveďte zvonka do rúry záhradnú hadicu. Na pretlačenie upchatia však použite iba primeraný tlak vody, aby ste prípadne neznečistili vnútorné miestnosti domu a nespôsobili si tak škodu.

 

 

Vyčistenie sifónu

Keď z drezu alebo umývadla neodteká voda, skúste rozobrať sifón. Moderné sifóny sa rozoberajú veľmi ľahko a nebudete na to potrebovať nijaké náradie. Výpust umývadla alebo drezu zapchajte zátkou a pod sifón postavte vedro. Potom odkrúťte spodok valcovitého sifónu alebo jeho maticu, vyberte blokujúcu nečistotu, opláchnite sifón a znova ho zložte.

 

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...