REKLAMA


Členenie priestoru

Pri zariaďovaní obývacieho priestoru sa často žiada aj navonok výraznejšie vyčleniť jednotlivé funkčné centrá od ostatného zariadenia. Optickým vyčlenením získavajú funkčné centrá útulný ráz. Problém môžeme vyriešiť niekoľkými spôsobmi. Skriňové časti z moderných nábytkových zostáv sú už svojim celkovým riešením a obojstrannou povrchovou úpravou priam predurčené stáť v priestore a vyčleňovať jedálny či spoločenský kút. Aj obojstranne upravené skrinky na lôžkoviny môžu byť postavené do priestoru tak, že opticky delia odpočinkové kúty od ostatného bytového zariadenia.

Členenie priestoru

Sú však aj ďalšie možnosti členenia priestoru nábytkom.Vcelku možno povedať, že vyčlenenie funkčných centier priamo nábytkom je najužitočnejšie a najefektívnejšie. Môže sa však uplatniť len v dostatočne veľkých miestnostiach, aby sa neporušila základná požiadavka na správne zariaďovanie, t.j. aby sa nenarušili komunikačné linky, aby nábytok nezavadzal, aby nebolo treba obchádzať ho a aby zaplnený priestor nepôsobil stiesňujúco. Na vyčleňovanie funkčných kútikov sa najčastejšie používajúdekoračné závesy. Ide o riešenie pomerne jednoduché a lacné. Závesy farebne zladené s ostatným interiérom prinesú želaný efekt. Praktickejším, ale aj náročnejším riešením sú umelecky tepané kovové mreže a siete z farebných vlákien. Na mreže aj na siete je možné pripevniť dekoračnú zeleň. Pri rozčleňovaní interiéru efektne pôsobia aj voľne spustené žalúzie z hliníkových fólií. Príjemne lomia svetlo do tých kútov, v ktorých sa žiada intímnejšie osvetlenie.

Veľký vplyv na rozčlenenie priestoru a vyčlenenie funkčných centier má správna voľba kobercov. Vo veľkej izbe s viacerými funkčnými centrami umiestnime viac menších kobercov rôznej veľkosti. Jednotlivé funkčné centrá nimi zvýrazníme tak, že kobercami pospájame tie kusy nábytku, ktoré v rámci zostavy patria k sebe. Takéto vyčlenenie častí pôsobí príjemne a útulne.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...