REKLAMA


Čo robiť ak máte v dome mravce?

Mravce v dome môžu znepríjemniť život. Stojí za to vedieť najlepšie spôsoby, ako sa s nimi rýchlo vysporiadať. Môžete si vybrať domáce metódy, alebo radikálnejšie chemikálie. Ktorý si vybrať?
Zbaviť sa mravcov domácimi spôsobmi, môžeme pomocou výrobkov ktoré nájdeme v každej kuchyni. Ak je však invázia škodcov mimo kontroly, bude potrebné použiť prísnejšie opatrenia.

Mravce doma – čo je dobré vedieť o nich?

Mravce sú užitočným a pracovitým hmyzom s fascinujúcimi zvykmi. V domácnostiach sa objavujú, keď hľadajú potravu a vtedy sa zároveň stávajú skutočným problémom obyvateľov. Stojí za to byť ostražití, pretože ak si náhodou všimnete na kuchynskej skrinke iba jedného mravca, ten môže byť predzvesťou skutočného moru.

Tento hmyz tvorí celé spoločenstvo, v ktorom je život každého mravca podriadený spoločnému dobru celej kolónie. Samica je zodpovedná za jej založenie, ktorej jedinou úlohou je znášať vajcia. V závislosti od druhu, môže byť v jednom hniezde jedna kráľovná alebo dokonca až štyridsať. Mravce – robotníci sú najväčšou skupinou v spoločnosti mravcov. Zaoberajú sa stavbou hniezd a ich obranou, ako aj zberom jedla či starostlivosťou o potomstvo. Komunikujú medzi sebou prostredníctvom zvuku, dotyku a vône. Trasy vedúce k zdrojom potravy sú označené markerovými feromónmi, ktoré uľahčujú navigáciu v okolí. Jedlo pre mravce je živočíšne a rastlinné. Niektoré druhy sú tiež hmyzožravé. Keď sa objavia doma, je nutné nájsť zdroj potravy, ktorý ich prilákal. Môžu byť lákané zvyškami potravín, organickým odpadom alebo potravinami uloženými v netesných obaloch. Neporiadok v kuchyni je zvyčajne hlavným výskytom mravcov v dome. Ako s nimi bojovať?

Ants in the house on the baseboards and wall angle

Cesta k mravcom doma

Profylaxia – prvou líniou obrany proti mravcom je zabrániť ich výskytu. Ak mravce necítia niečo k jedlu, pravdepodobne sa u vás doma nevyskytnú. Ak je v dome kontajner na organický odpad , musíte sa uistiť, že je tesne uzavretý a že okolo neho nie sú žiadne rozptýlené kúsky ovocia alebo iné pochutiny pre mravce. Po príprave každého jedla vyčistite kuchyňu a utrite si dosku stola. Rozliaty nápoj (najmä tie sladké), rôzne voňavé dezerty, ktoré sú na stole a nie sú zakryté, prilákajú aj mravcov do domu. Ak je jedlo starostlivo zabalené, potom je malá šanca, že sa mravce objavia. Akékoľvek medzery a trhliny by mali byť utesnené, čo zabráni pohybu mravcov.

mravce a jedlo
Hniezdo – hľadanie hniezda je skutočnou výzvou, ale stojí za to ho nájsť, pretože vďaka tomu nájdete i ich matku. Najlepšie je presunúť nájdené mravenisko na iné miesto mimo domova.
Varený vaječný žĺtok – ak nie je možné nájsť mravenisko, použite varený vaječný žĺtok, ktorý bude lákadlom pre mravce. Pridajte k nemu Borax v pomere 1:10 (jedna časť bóraxu pre desať častí žĺtka) a uložte ho na cestu hmyzu. Návnada by mala byť rozložená na niekoľko dní. Mravce vezmú vaječný žĺtok do mraveniska a po určitom čase vďaka bóraxu odstránite celé mravenisko.
Ďalší spôsob, ako sa zbaviť mravcov je kombinácia cukru s boraxom. Stačí zmiešať dve poháre cukru s dvoma lyžičkami boraxu a variť s pohárom vody. Takáto zmes by sa mala naliať na tanier a umiestniť do cesty pohybujúcich sa mravcov. Bude fungovať rovnako ako verzia so žĺtkom.
Mravce netolerujú určité pachy. Odrádzajú ich listy čierneho orecha, paradajok, bezinky alebo majoránka. Práve z týchto produktov môžete pripraviť postrek alebo ich jednoducho rozprestrieť na miesta, kde sa objavujú mravce. Dobre fungujú aj odvary zo žihľavy, paliny a mušlí. Mravce tiež odplaší vôňa škorice, octu a citrónovej šťavy. Praktickým riešením je rozloženie bavlnených tampónov namočených v niekoľkých kvapkách esenciálneho oleja citrusovou vôňou. Mali by byť umiestnené v skrinkách s jedlom alebo na miestach, kde mravce chodia. Ďalšou výhodou tohto riešenia je príjemná vôňa v skrinkách, ako aj odstrašenie iného nepríjemného hmyzu , napríklad molí.
Chemikálie – ak domáce a menej invazívne metódy nefungujú, potom musíte dosiahnuť po chemických prípravkoch, ktoré sú vo forme prášku alebo kvapaliny.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...