REKLAMA


Dobre vedieť

Chráňte si ruky

Pri maľovaní a natieraní používajte rukavice, najmä keď pracujete s farbami riedenými chemickým rozpúšťadlom. Nebudete si potom musieť čistiť ruky riedidlom, ktoré dráždi pokožku. Keď radšej pracujete bez rukavíc, natrite si ruky vhodným krémom, ktorý zabráni zafarbenú rúk.

 

Strop pred stenami

Emulznú farbu nanášajte najskôr na strop, aby ste prípadné škvrny od farby na stenách zakryli pri natieraní stien. Keď ste pravák, začnite od pravého horného kúta, keď sta ľavák, začnite pracovať v opačnom kúte miestnosti.

 

V kútoch štetcom

Keď sa chystáte maľovať strop a priľahlé steny rozdielnou farbou, najskôr vymaľujte kúty a hrany štetcom, a potom valčekom vyplňte ostatné plochy stien.

 

Ochrana očí

Pri natieraní stropu používajte ochranné okuliare, aby vám pri pohľade hore nekvapla farba do oka, čo môže byť veľmi nebezpečné. Ak sa vám to náhodou stane, ihneď vyhľadajte odbornú lekársku pomoc. Valček vedený zľahka nestrieka. Na konci ťahu preto neodťahujte valček od steny prudko.

Pri natieraní stropu nenamáčajte do farby celý štetec. Do farby ponorte iba spodnú štvrtinu štetca. Farba potom nenasiakne do manžety a nesteká zbytočne dolu po rukoväti, čo je nepríjemné.

 

Začnite v strede

Keď natierate dvere, začnite od stredu a postupujte k okrajom. Najskôr natrite panely a zvislé plochy, ktoré ich delia. Potom natrite vodorovné obruby a nakoniec zvislé obruby a rohy. Dverný rám nechajte nakoniec.

 

Súhra farieb

Keď majú dvere na každej strane inú farbu, natrite ich hranu pri zámku rovnakou farbou ako stranu dvier, ktorá sa otvára do miestnosti. Hranu dvier pri závesoch natrite farbou dvier v susednej miestnosti. Dosiahnete príjemnú harmóniu.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...