REKLAMA


Doplnky v byte

Lôžko a ohnisko sú prvým zariadením bytu a úkryt pred dažďom a nečasom jeho prvou funkciou. V priebehu tisícročí si človek svoju základnú požiadavku – mať kde spať a jesť neustále rozširoval tak, ako narastalo jeho bohatstvo a nároky. Základné potrebné kusy nábytku by sme mohli spočítať na prstoch: stôl, posteľ, lavica, stolička, skriňa. Takúto jednoduchosť, ktorá je až krásna, môžeme vidieť napríklad v zariadení starých ľudových domov.

Domov nemôžu tvoriť len holé steny, rovnako sa dobre necítime medzi výstavnými exponátmi, ani v preplnenom skladišti. Dobrý byt musí zaručiť pocit kľudu, pohodlia, musí dávať možnosť odpočinku po práci i sebavzdelávania.

Príjemné prostredie nezávisí len od nábytku. Patrí sem množstvo potrebných maličkostí, ktoré denne alebo občas berieme do rúk, ktoré nám slúžia i potešia oko i srdce. Človek, ktorý sa zariaďuje, by mal mať možnosť vybrať si z vecí len tie, ktoré vyhovujú jeho individuálnym nárokom. Jednotlivé kusy, predmety, ktoré sám zostaví do celkov, pričom je potrebná jeho vlastná tvorivá iniciatíva, pretože dnes sa neuspokojíme len so základnou funkciou bytu.
Pestrý svet vecí, ktorými sa obklopíme – to už je len vec každého osobitne. Tu sa radiť nedá. To je priestor, kde má mať každý voľné ruky pre svoju fantáziu. Tu môžete zabudnúť na racionálne, funkčné. Veci v našom byte oživujú, upútavajú pohľad, majú aj svoj kompozičný význam. Okrem toho, máme k nim vzťah. Sú to naše spomienky, darčeky, ktoré sme dostali, alebo sme si ich sami vyhotovili.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...