REKLAMA


Druhy vodovodných kohútov

Keď má váš vonkajší uzatvárací kohút v šachte vreteno zakončené krížom alebo kolieskom, kúpte si v obchode kľúč s dlhou rúčkou určený na ovládanie tohto kohútika.
Keď má vodovodný kohút rukoväť v tvare T, môžete si vyhodiť improvizovaný kľúč z odrezka dosky. Odrežte si dostatočne dlhý kus dosky, ktorou dočiahnite na kohút, a na jednom jeho konci urobte zárez v tvare V. Na druhý koniec dosky upevnite priečnu látku slúžiacu ako priečna dvojramenná páka, ktorá vám umožní týmto improvizovaným kľúčom ľahko otáčať.

Zistite si umiestnenie potrubia
Keď máte v byte zásobník studenej vody, nájdite uzávery výpustných rúrok. Jeden uzáver ovláda prívod vody k ventilom v byte a druhý uzatvára potrubie k ohrievaču vody. Označte si, ktorý uzáver čo ovláda a kadiaľ vedie potrubie. Zistíte to tak, že jeden uzáver uzavriete.

Nájdite miestne ventily
Moderné vodovodné systémy majú malé kohútiky alebo ventily na každej odbočke vodovodného rozvodu. Umožňujú uzavrieť určitú časť rozvodu bez uzavretia celého systému, prípadne vypustenia vody zo zásobníka. Tieto uzávery sa dajú ovládať skrutkovačom alebo mincou. Niekedy majú páčku a voda sa zastaví potočením vretena o štvrť obrátky. Ventil je otvorený, keď je páčka alebo zárez rovnobežne s rúrkou.

Núdzové zablokovanie zásobníka vody
Keď nemáte pri zásobníku vody výpustný ventil, alebo je nefunkčný, položte cez okraje zásobníka vody latku a priviažte k nej rameno plavákového ventilu. Uzavrete tým prívod vody do zásobníka a môžete ho rýchlo vyprázdniť. V prípade že musíte rýchlo vyprázdniť nejakú rúnu, napr. klad v prípade poruchy, a nebudete už mať čas vyprázdniť zásobník, zasuňte do príslušnej výpustnej rúry nejakú zátku, napríklad mrkvu, a otvorte príslušné vodovodné kohútiky, aby sa poškodená rúrka rýchlo vyprázdnila.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...