REKLAMA


Farby a ich význam

O význame farieb v byte asi netreba veľmi hovoriť. Sú pomyselnou bodkou procesu zariaďovania, určujú charakter a atmosféru priestoru aj jeho pôsobenie na človeka. Farby priestor nielen modelujú, ale môžu ho aj rozčleňovať, spájať či dynamizovať.

Červená – je to optimistická farba, ktorá symbolizuje vášeň, city a moc. Červená človeka aktivizuje, zvyšuje apetít a upozorňuje na seba – priťahuje pohľady. V interiéri pôsobí rozjasňujúco, pričom dôležitú úlohu tu zohráva výber odtieňa. Ak je v priestore červenej privaľa, môže človeka rozptyľovať.

Oranžová – Žiarivá teplá farba, ktorá stimuluje dobrú náladu. Pomáha prekonávať únavu a depresiu, povzbudzuje chuť do jedla. Väčšina ľudí na ňu reaguje pozitívne. Oranžová je dobrou voľbou napríklad do detskej izby.

Žltá – symbolizuje slnko, svetlo a optimizmus. Žltá má pozitívny vplyv na náladu človeka a podporuje koncentráciu. Pozor však na príliš tmavé odtiene, ktoré naopak narúšajú koncentráciu a spôsobujú únavu očí.

Zelená – je farba pokoja, nádeje a premýšľania. Zelená upokojuje. Do interiéru ju možno vniesť aj vo forme rastlín, ktoré priestor vždy zaujímavo dotvoria. Je to neutrálna farba, ktorá môže pôsobiť teplo alebo studeno, záleží na tom, s akými Ďalšími farbami sa skombinuje.

Modrá – symbolizuje múdrosť, inteligenciu. Modrá farba upokojuje, podnecuje rozumovú aktivitu a podporuje koncentráciu.

Fialová – pôsobí tajomne a zároveň luxusne. Je to veľmi tvárna farba, ktorá v človeku zanecháva hlboký dojem. Pre fialovú je príznačné široké rozpätie pôsobenia jednotlivých odtieňov.

Biela – je farbou nevinnosti a čistoty. Ide o najobľúbenejšiu farbu pri zariaďovaní priestorov, pretože je nautrálna a dá sa kombinovať so všetkými farbami. V spojení so studenými farbami pôsobí chladne, v kombinácii s teplými zase hrejivo. Veľkým benefitom je,že opticky zväčšuje priestor. Vo veľkých priestoroch však môže pôsobiť nemocničným dojmom.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...