REKLAMA


Hľadáte niečo zaujímavé a originálne, čo by ozvláštnilo moderný priestor vášho domova?

Čo tak poobliekať steny a podlahy do nádherných textílií?

Tapety sú dnes veľmi populárne , no tie textilné pridajú interiéru aj mäkkosť či luxus starých čias. A ak túžite po zaujímavých farbách a príjemnej atmosfére, kvalitný koberec ju dokáže krásne podčiarknuť.

330831_330851_vliesove_tapety_hermitage_10_interiery_v

Nalepte ich.

Textílie v interiéri nemusia mať len podobu závesov či čalúneného nábytku. Aj textilné tapety sa pre svoje vlastnosti, príjemne mäkký dojem a exkluzívny vzhľad stávajú vyhľadávaným interiérovým prvkom. Ich povrch môžu tvoriť rôzne textilné materiály ako bavlna, ľan či viskóza, ktoré sú nanesené na nosnom základe (dnes už prevažne vliesovom). Textilné tapety mávajú nápadité vzory a úžasné farby, sú odolné a pôsobia luxusne, nemôžete ich však použiť všade – nie sú vhodné napríklad do vlhkých priestorov, ako kúpeľne či kuchyne. Neodporúčajú sa ani do miestností, v ktorých sa fajčí, pretože v textíliách sa zápach dlho drží. Tapetovanie je lepšie zveriť odborníkovi, ak ste však šikovní, precízny a odhodlaní, môžete ho zvládnuť aj sami. Predtým si však zistite všetky podrobnosti u predajcu.

Napnite ich.

Tkaniny môžete tiež napnúť do konštrukcie so špeciálnych profilovaných PVC líšt, ktoré osadíte po obvode steny. Vznikne tak originálna a v istých prípadoch aj veľmi praktická povrchová úprava, ktorá otvára široký priestor pre kreativitu – okrem jednofarebného vyhotovenia možno na tkaninu tiež naniesť pomocou digitálnej tlače akýkoľvek motív.

Polyesterová tkanina s polyuretánom vytvorí hladkú plochu bez spojov a rušivých detailov, ktorá schová všetky chyby, pukliny, nerovnosti či inštalácie na stene aj strope. Má vysokú mechanickú pevnosť a nízku hmotnosť, je zdravotne neškodná, antistatická, odolná proti vode aj plesniam, a navyše, dá sa umývať. Špeciálna úprava tejto textílie – mikroperforácia – zlepší akustiku miestnosti a v kombinácii so zvukovoizolačným materiálom spríjemní napríklad počúvanie hudby či sledovanie filmu a pohltí zvuk prenikajúci cez steny.

Montáž takejto textilnej „krycej plochy“ je pomerne jednoduchá a rýchla aj pri členitých stenách s výklenkami a odskokmi, no odporúča sa zveriť ju do rúk odborníkom.

 

Fototapety_Dimex_S_138_brick_wall_interier1_pas_110x220_cm_v

Zatavte ich do skla.

Textília môže byť aj zatavená v skle, napríklad v sklenenej stene – na veľkej ploche budú niektoré motívy naozaj pôsobivé. Zopakovaním rovnakého alebo podobného motívu na viacerých miestach v interiéri tak môžu aj sklenené prvky prispieť k vytvoreniu jednotného dojmu z priestoru.

Nezabudnite obliecť aj podlahu – aspoň sporo.

Dnes sa krása podláh hrdo ukazuje a trendy sa viac orientujú na kusové koberce. Tie môžu interiéru výrazne pomôcť, ale aj pokaziť celý dojem. Na trhu je obrovské množstvo kusových kobercov, odlišných štýlom, materiálom, farebnosťou, vzormi…. a v neposlednom rade aj kvalitou. Pri výbere by ste mali určite zvážiť aj praktickú stránku – iný koberec budete napríklad potrebovať do spoločenskej časti bytu alebo domu, kde sa vyžaduje vyššia odolnosť proti zašpineniu a opotrebovaniu, iné požiadavky sa kladú na koberec v spálni. Záleží aj od spôsobu života, či potrebujete aby sa čo najľahšie čistil a udržiaval, pretože váš štvornohý miláčik si z neho s obľubou robí ležovisko, alebo očakávate, že koberec umelecky doplní váš dizajnovo dokonalý interiér. Široká ponuka podlahových krytín zo zaujímavých materiálov a s rovnako zaujímavými dezénmi v bytových interiéroch trocha potlačila záujem o celoplošné koberce. No v priestoroch, kde sa vyžaduje domácka hrejivá atmosféra a možno aj elegancia jednoliatej podlahovej plochy bez ohraničení, je celoplošný koberec zaujímavou voľbou aj dnes. Z praktického hľadiska sú koberce dobrým tepelným izolantom a výrazne znižujú aj hluk v miestnosti. Jednak tlmia odrazený zvuk, jednak je z hľadiska akustiky výrazný rozdiel, či niečo padne na koberec, alebo na tvrdú podlahu. Všetky tieto vlastnosti ocenia najmä rodiny s deťmi.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...