REKLAMA


Hlučná inštalácia – Problémy s potrubím

Hluk v potrubí

Náhle prerušenie prúdenia vody uzavretím kohútika vyvolá nárazovú vlnu, ktorá spôsobuje búchanie. Keď chcete potlačiť tento hluk v prívodných rúrach, znížte tlak vody hlavným uzáverom vody v stúpačke.

 

Potlačenie vibrácií

Potrubie uložené pod doštenou dlážkou sa musí poriadne upevniť, aby nevibrovalo. Medené rúrky s priemerom 15 mm by mali byť podoprené alebo upevnené svorkami k nosníkom na každých 1,2 m pri vodorovnom potrubí a každých 1,8 m pri stúpajúcom potrubí. Pre rúrky s priemerom 22 mm je vhodný väčší rozstup upevnenia svorkami, a to najlepšie 1,8 m až 2,4 m.

 

Kloktanie vody

Keď vypúšťanie vody z umývadla sprevádza bublavý zvuk, je to zvyčajne spôsobené tým, že pri vypúšťaní vody sa odpadová rúra zaplní skôr, ako sa umývadlo stačí vyprázdniť, a do rúry je vťahovaný vzduch, ktorý spôsobuje tento nepríjemný hluk. Je to preto, lebo nemá dostatočný spád. Nežiaduce kloktanie môžete odstrániť zväčšením spádu rúry, alebo jej výmenou za odpadovú rúru s väčším priemerom.

 

Vzduchová zátka

Prskanie prúdu horúcej vody z kohútika v kuchynskom dreze alebo v umývadle spôsobuje bublina vzduchu, ktorá prenikla do rúrky teplej vody z ohrievača. Problém odstránite tak, že kusom hadice prepojíte výpust kohútika studenej vody s výpustom kohútika teplej vody. Potom otvorte najskôr kohútik teplej vody a potom pustite studenú vodu. Vyšší tlak studenej vody vytlačí vzduchovú bublinu z potrubia do ohrievača a prskanie prestane.

 

Vŕzganie potrubia

Potrubie ústredného kúrenia a horúcej vody sa často nachádza v nosníkoch drevenej dlážky, ktoré sa teplom rozpínajú, čo spôsobuje vŕzgavý zvuk, ktorý v dlážke rezonuje. Tento nepríjemný zvuk odstránite tak, že drážky v drevených nosníkoch, v ktorých sa nachádza potrubie, rozšírite a potrubie uložíte do lôžka zo sklenej vaty alebo nejakého podobného izolačného materiálu.

 

Koniec búchania

Keď zníženie tlaku nestačí na odstránenie klepania v rúrach, namontujte do nich eliminátor nárazových vĺn. Toto zariadenie obsahuje vzduchový vankúšik alebo piest, ktorý pohlcuje nárazy spôsobujúce nepríjemný hluk.

 

Fantastické plasty

Hluk, ktorý sa šíri medeným potrubím, môžete znížiť nahradením jeho časti plastovou rúrkou, ktorú pripojíte plastovými spojkami na zraz. Keď ani to nepomôže, môžete celý problematický úsek prepojiť plastovou rúrkou.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...