REKLAMA


Inštalácie v kúpeľni

Rekonštrukcie kúpeľne, ako ich dnes poznáme, boli ešte pred niekoľkými desaťročiami prepychom. Na nasledujúcich stranách sa presvedčíme, že výstavba kúpeľne nie je až taká zložitá, ako sa zdá. Podmienkou však je remeselná zručnosť a správne náradie. Niektoré práce, ako napríklad vysekávanie drážok, si vyžadujú výdrž a silu. Pri vodovodných inštaláciách sa poradíme s odborníkom. Elektrické vedenie môžeme urobiť sami, ale jeho pripojenie ponecháme na odborníka. Od plynových rozvodov radšej ruky preč.

 

Náradie:

Karbofréza s kotúčom na kameň, sekáč, ťažké kladivo, kladivo, príklepová vŕtačka, letovačka, murárska lyžica, elektroskrutkovač, skrutkovač.

Materiál:

Izolované vodovodné rúry, spojky, zaslepovacie koncovky, splachovacia nádržka s montážnym rámom, odpadové rúry rôznych priemerov, zatĺkacie háky, drevotrieskové dosky, debniace dosky, polystyrénová doska, betonárska výstuž, betón, obkladačky, lepiaca malta, škárovacia malta, prirezané drevotrieskové dosky s upraveným povrchom, pätkové závesy, umývadlo, zmiešavacia batéria, WC misa, zrkadlo, lepidlo.

 

 1. Pri vysekávaní drážok by sme mali z bezpečnostných dôvodov upustiť od prác so zbíjačkou. Môže sa stať, že vylomíme väčší kus a porušíme statickú funkciu steny či stĺpa. Vyfrézovanie je vhodnejšie a presnejšie.
 2. Medzi vyfrézovanými drážkami vysekáme potrebnú hĺbku muriva.
 3. Do drážky vložíme izolované vodovodné rúry pre studenú a teplú vodu. Stredy otvorov ohnutých rúr upevníme v rozpätí 15,5 cm, čo je bežný rozmer zmiešavacích batérií.
 4. Počas stavebných prác zaslepíme vyústenia rúr.
 5. Po odstránení tepelnej izolácie rúry prichytíme zvukoizolačnými skrutkovými objímkami do steny.
 6. Pre kanalizačnú rúru záchodu vysekáme otvor do podlahy.
 7. V tejto kúpeľni bude zabudovaný záchod so vstavanou splachovacou nádržkou a závesnou WC misou. Hmoždinky potrebné na montáž osadíme už teraz.
 8. Výška rámu závisí od použitého systému. Na závitové tyče neskôr zavesíme misu.
 9. Odpadové koleno pre WC zasunieme do kanalizačnej rúry a zalepíme.
 10. Aj pre umývadlo musíme urobiť odtok. Jednotlivé kusy zasunieme do seba a zlepíme.
 11. Na kanalizačnú sieť pripojíme odtoky vhodným kolenom.
 12. Odpadovú rúru pripevníme v drážke polkruhovými zatĺkacími hákmi.
 13. Ak treba na prívodnom rozvode niečo priletovať, odstránime izoláciu, ktorú neskôr doplníme.
 14. Do betónovej konzoly pre umývadlo vložíme betonársku výstuž tak, aby bola uložená v stenách. Debnenie urobíme z drevotrieskových dosiek.
 15. Do debnenia vložíme polystyrénový blok tvaru a veľkosti umývadla. Zvyšok vyplníme betónom.
 16. Pre montáž zrkadlových dvierok musíme na stenu priskrutkovať dva drevené hranolčeky. Aby sme neporušili glazúru obkladačiek, použijeme ostrý vrták na kameň (vŕtame bez príklepu). Na takéto práce sú ideálne akumulátorové vŕtačky.
 17. Bočné zrkadlá prilepíme silikónovým lepidlom alebo obojstrannou lepiacou páskou na zrkadlá.
 18. Pred lepením si na stene označíme polohu spodných rohov zrkadla. Zrkadlo natrieme lepidlom a mierne šikmo priložíme na značky. Potom ho pomaly celou plochou pritlačíme na stenu.
 19. Výklopné dvierka koša na bielizeň zavesíme na zahnuté pätkové závesy.
 20. Do pripravenej diery v umývadle vsunieme rúrky zmiešavacej batérie. Pri napájaní na vodovodný rozvod musíme dať pozor na polohu teplej a studenej vody.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...