REKLAMA


Izolácia – Ako zabrániť úniku tepla

Zosilnenie izolácie

Keď je izolačná vrstva na povale tenšia ako 100 mm, položte na ňu ďalšiu vrstvu izolačného materiálu. Minimálna hrúbka izolácie by podľa súčasných stavebných predpisov mala byť 200 mm, podstatne sa tak zlepší celkové zateplenie domu. Sklená  vata dráždi pokožku, použite izolačný pás zabalený v tenkej vrstve plastu, pracuje sa s ním oveľa pohodlnejšie a nemusíte používať rukavice.

 

Dvojitá izolácia

Keď vodovod vedie cez povalu domu, zdvojte izoláciu vodovodného potrubia proti mrazu. Najskôr ho zaizolujte zvyčajným spôsobom a potom ho prekryte tepelnou izoláciou povaly. Elektroinštaláciu neprekrývajte, aby sa zbytočne neprehrievala.

 

Izolácia dvierok

Izolačným materiálom pokryte aj poklop prístupu na povalu. Pomocou samolepiacej peny vytvorte okolo dvierok alebo poklopu upchávku proti prievanu, aby vám neunikalo vzácne teplo zo spodných miestností domu do priestoru povaly.

 

Povala musí dýchať

Izoláciu neukladajte až k odkvapom a medzi strešné trámy zabudujte plastový vetrák, ktorý si môžete zakúpiť v obchode so stavebninami. Keď je totiž zablokované vetranie okolo odkvapov, vlhký vzduch vystupujúci z vnútra domu sa kondenzuje v podkrovnom priestore a na trámoch krovu sa usadzuje vlhkosť, ktorá potom spôsobuje hnilobu dreva, nasiakne do izolácie do izolácie a ničí omietku alebo dokonca aj maľovku na strope v miestnostiach pod povalou.

 

Rozfúkané granuly

Voľne nasypané izolačne granuly použité ako izolácia v dobre vetranom podkroví často rozfúka prievan. Zabránite tomu, keď ich prikryjete pásmi dechtovej lepenky. Nikdy na to nepoužívajte plastové fólie, napr. polyetylénové, lebo pod nimi by sa zrážala prípadná vlhkosť.

 

Zateplenie zásobníka vody

Pod zásobník vody v podkroví nedávajte izoláciu. Malé množstvo prenikajúceho tepla z miestností pod povalou zabráni zamŕzaniu vody v zásobníku v zimnom období. Radšej čo najlepšie utesnite prechod medzi podlahou povaly a izoláciu okolo zásobníka, aby sa teplý vzduch zachytil pod zásobníkom a neunikal do podkrovného priestoru.

 

Sypaná izolácia

Kde sú pri nepravidelnom tvare povaly, čo je bežné najmä pri starších domoch, ale vídať to aj v moderných novostavbách, nerovnaké medzery medzi trámami, namiesto pruhov izolačného materiálu môžete použiť sypanú izoláciu z izolačných granúl. Môžu to byť vermikulovité granuly, alebo voľne ukladaná minerálna vata. Do vetracej medzery okolo odkvapov umiestnite ventilačné pásy, ktoré zabránia vypadávaniu granúl.

 

Zateplenie podkrovia

Keď chcete zatepliť podkrovie a používať ho napr. ako izbu pre deti, zaizolujte vnútornú stranu strechy. Tesne pod strešnou krytinou však musíte nechať vetraciu medzeru, aby ste zabránili kondenzácii. Použite preto izoláciu s hrúbkou 50 mm a nepritlačte ju až k strešnej krytine. Minerálna vlna je dosť pevná, môžete ju vtlačiť medzi trámy a nemusíte ju upevňovať. Hrubšie pásy minerálnej vlny (viac ako 50 mm) pripevnite špagátom napnutým medzi klince v protiľahlých trámoch.

Keď chcete izoláciu zakryť a zlepšiť tak vzhľad podkrovnej miestnosti, obložte krov zvnútra drevovláknitými doskami alebo sadrokartónom.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...