REKLAMA


Kde majú deti v byte žiť?

Detský kútik:

Prispôsobený veku dieťaťa zriaďujeme ho všade tam, kde nie sú možnosti na samostatnú detskú izbu. Pre jeho zariaďovanie platia v postate rovnaké zásady a požiadavky ako pri zariaďovaní detskej izby. Len naň treba v rámci obytného priestoru nájsť primerané miesto, ktoré bude vyhovovať hygienickým aj bezpečnostným (pec, sklo a pod.) požiadavkám. Detský kút pre menšie dieťa umiestnime podľa možností tak, aby dieťa bolo stále pod dohľadom rodiča, napríklad inštalujeme ho v zornom uhle matky, v susedstve kuchyne. Ani prípadná disharmónia celého interiéru nemá odrádzať od detského kútika. Prirodzene, treba sa jej radšej vyhnúť a nájsť možnosť, ako ho vhodnou zostavou nábytku včleniť do ostatného obývacieho priestoru a jeho funkčných centier.

Detská izba:

Zariadenie detskej izby, ktoré prichádza do úvahy predovšetkým pre viac detí, má svoje požiadavky na miesto, harmóniu a farebnosť. Nábytok, najlepšie z prírodného alebo náterom upraveného sektora, si vyžaduje takú počiatočnú zostavu, ktorá by umožňovala postupné zmeny v priebehu vývoja detí a v závislosti od ich počtu. Všetko zariadenie, doplnky, podlaha a  iné majú v byte také, aby umožňovali ľahko udržiavať čistotu a hygienu. Základná zostava má obsahovať spací kút, hraciu a pracovnú (študijnú) plochu, úložný priestor na hračky, knihy a školské potreby. Zostava sa dá urobiť zo sektorových skriniek a z jednotlivých kusov nábytku. Tým najmenším treba poskytnúť osobitné kusy špeciálneho detského náradia a zariadenia.

Izba školáka a študenta:

Študentovi v byte neraz pripadne na obývanie iba polizba. Vzhľadom na obmedzený priestor zmestí sa do nej nábytok a len toľko kusov, ako je nevyhnutné. Z malého priestoru podľa možností vylúčime skrine (skriňu umiestnime v predizbe) alebo ich obmedzíme na minimum. Nevyhnutná je váľanda, perinák, odkladacia skrinka na veci dennej potreby a študijné, prípadne iné potreby, pracovný stolík so závesnou knižnicou a stoličkou. Viac nábytku do izbičky nedávame, aby aj na malom priestore bol dostatok voľnosti a vzdušnosti. Na zariadenie polizby pre školáka i študenta je najvhodnejšia zostava zo sektorových skriniek a jednotlivých kusov svetlého nábytku. Nezabudnite na lokálne svietidlá a vhodnú maľovku.

 

Rozdelenie miestnosti:

V menších bytoch často vzniká problém, ako rozdeliť izbu, aby sa splnili nároky na intimitu pri riešení spania starších detí rôzneho pohlavia alebo spoločného spania detí a rodičov. Najjednoduchšie členenie vyriešia závesy. Majú výhodu, že ich môžeme inštalovať jednoducho a lacno ale ich nevýhodou (ako každého textilu) je, že predsa len netlmia zvuk a zadržujú prach. Náročnejšie, ale praktickejšie je rozdelenie miestnosti skriňami umiernenými tak, aby stáli chrbtom do voľného priestoru. Vtedy, však treba chrbát skrine vhodne upraviť. Je niekoľko možností: prikryť ho dekoračným závesom, povrchovo ho upraviť, vyrovnať preglejkou, natrieť primeranou, podľa možnosti výraznou farbou, ktorá by však mala farebne  harmonizovať s ostatným interiérom, resp. o tapetovať ho. Vznikne umelá stena, ku ktorej môžeme pristaviť nízku sektorovú skriňu, jedálny stôl prisunúť k nej lôžko a pod.  Pochopiteľne, tento spôsob delenia je možný len vo väčších izbách. 

 

 

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...