REKLAMA


Koľajničky na závesy a záclony

Kontrola prichytenia

Keď pripevňujete odmontovanú koľajničku späť k stene, skontrolujte stav ukotvenia. Rozstrapkané alebo puknuté plastové stenové príchytky vytiahnite zo steny skrutkou a kliešťami. Pri montáži použite nové príchytky.

 

Vyhotovenie vlastných konzol

Mosadzné konzoly na prichytenie záclonovej tyče nad okno alebo nad dvere sú síce estetické, ale keď je tyč aj tak zakrytá lištou, ušetríte, keď si vyrobíte vlastné konzoly z dreva. Na konzoly je najvhodnejšie tvrdé drevo ale môžete použiť aj mäkké, keď ho mienite natrieť, aby konzoly splynuli so stenou. Výrez na uloženie záclonovej tyče vypracujte lupienkovou pílkou. Po montáži uzavrite výrez otočnou kovovou doštičkou na skrutke, aby tyč nemohla vypadnúť.

 

Ohýbanie plastu

Plastovú koľajničku pri ohýbaní zmäkčíte prúdom teplého vzduchu z fénu. Čím lepšie prispôsobíte koľajničku tvaru arkierového okna, tým menej miesta vám bude zaberať záclona. Uhol by však nemal byť príliš ostrý, aby sa záclona dala bez problémov odhŕňať.

 

Záclony v arkieri

Do arkierového okna umiestnite koľajničku tak, aby vychádzala z výklenku a priliehala k stene na oboch stranách okna. Rozhrnuté záclony takto nebudú v okne prekážať. Záclonu môžete rozdeliť aj na štyri pruhy a po roztrhnutí krajných stredné pruhy záclony pripnete k okrajom okenného rámu.

 

Koľajnička na záclony pripevnená na strope

Pri niektorých arkierových oknách nie je nad oknom dosť miesta na pripevnenie koľajničky. V takom prípade k nosníkom nad okenným výklenkom primontujte dosku z mäkkého dreva a koľajničku na záclonu prichyťte o ňu. Arkierové okno ozdobené záclonou pôsobí esteticky a dokonale zútulní váš domov.

 

Okná s ozdobnou lištou

Niektoré posuvné okná mávajú po obvode ozdobnú lištu. KeĎ chcete na takéto okno zavesiť záclonu, záves alebo roletu, upevnite na stenu nad oknom dosku s hrúbkou ozdobnej lišty a koľajničku namontujte na ňu.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...