REKLAMA


Mechanické odstránenie starej farby

Starú farbu odstránime buď ručne, pieskovaním, alebo opaľovaním. Olupujúce sa kusy farieb idú dole kovovou špachtľou s veľmi ostrou čepeľou a zaoblenými rohmi. Aby sme nerobili ryhy, ostatné plochy obrúsime kovovou kefou, šmirgľom alebo podobným náradím na zdrsňovanie povrchov. Vhodné sú potrebné drôtené kruhové kefy upnuté do brúsky (dávame ale pozor, aby sme povrch nevyleštili). Veľmi staré nátery môžu obsahovať olovnaté prísady, preto dávame pozor a zbytočne nevdychovať prach.

1 kpostw   1 .stiahnuť  1 star-kraska-der-pov-3

Prácu urýchlime, keď plochy opieskujeme špeciálnou pištoľou. Procesu sa hovorí pieskovanie, pretože je založený na princípe, kedy sú proti povrchu vysokou rýchlosťou vrhané ostrohranné tvrdé častice veľkosti pieskových zŕn. Pri odstraňovaní farieb a hrdze to zvyčajne býva kovová drť, karborundový alebo keramický piesok, prípadne sklenené mikroguľôčky (balotina). Pištoľ oceníme, keď potrebujeme očistiť zložité alebo veľké plochy, ku ktorým sa bežnými ručnými nástrojmi nedostaneme, pretože majú veľké množstvo záhybov.

2 maxresdefault

Aj z kovových povrchov možno staré nátery odstraňovať teplovzdušnou pištoľou (letlampou), kov je ale ďaleko lepší vodič tepla než napríklad drevo, preto musíme pri práci dávať pozor, aby sme neohrieval aj tie časti, ktoré na kov nadväzujú a pritom vyššie teploty neznášajú, napr. plasty.

3 escreen73217f70

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...