REKLAMA


Návrat tehly

Tehly ako dekoratívny prvok sa tešia veľkej obľube. Uplatnenie nájdu v akomkoľvek interiéri – v modernom, tradičnom i v rustikálnom. Majitelia starých domov môžu tehlu jednoducho odhaliť a vykúzliť rustikálny vzhľad. Tí, ktorí takú možnosť nemajú, si môžu vybrať tehlové obkladové pásiky. Na trhu ich je veľa. Najrozšírenejšie sú obklady z keramických lícových tehál – klinkeriek. Ponúkajú veľký výber farebných odtieňov a cenovo sa pohybujú od 20 do 60 eur/m2. Môžete sa stretnúť aj s obkladovými pásikmi narezanými z plnej pálenej tehly. Ponúkajú ich šikovní stavbári, ktorí získané tehly z búračiek očistia a narežú. Predávajú ich od 8 do 15 eur/m2.
Paleta farieb je veľmi široká. Ujasnite si, aký rozmer chcete a ako má obložená stena v interiéri vyznieť. Napríklad môžete zvoliť rovný alebo nahrubo otesaný okraj pásikov. Ten druhý bude vyvolávať dojem starobylosti. Hrúbka a farebný kontrast škár ovplyvnia zasa to, či bude stena pôsobiť štruktúrovane.
Súčasné imitácie prírodnej tehly vyzerajú naozaj vierohodne. Môžu byť z betónu či z rôznych druhov polymérov. Betónové pásiky sú takmer na nerozoznanie od tehly. Ich výhodou je dostupná hmotnosť, pretože sa vyrábajú z ľahčeného betónu, a presné rozmery. Oproti keramickým majú aj nižšiu cenu, od 16 – 36 eur/m2.
Ešte ľahšie sú dekoratívne panely, 1 m2 váži okolo 7kg, zložené z dvoch vrstiev. Vrchná vrstva, hrubá 3 – 5 mm, je zo zmesi obsahujúcej 15% živice a 85% kamennej drviny. Spodná je z polyuretánovej peny. Veľkosť panelov zaručuje rýchlu montáž.
Tehlové pásiky môžete lepiť na omietku, farbu, skrátka na čokoľvek, ibaže podklad musí byť čistý a pevný. Ak ich budete lepiť na staršiu, vymaľovanú stenu, treba ju penetrovať kvôli lepšej priľnavosti lepidla. Použite špeciálne lepidlo. Pre hmotnosť obkladu musí mať lepidlo dobrú hustotu s pevnou štruktúrou.
Menej náročné na obklad sú obklady v podobe plátov, ktoré sa lepia v celku na stenu alebo sa skrutkujú a škárujú. treba použiť takú škáru, ktorá je určená na tehly. Následkom tenkých škár sú praskliny či vypadnutie obkladových pásikov.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...