REKLAMA


Nepodceňujte starostlivosť o drevené materiály

Drevo je krásny prírodný materiál, ktorý do záhrady patrí, či už sa jedná o záhradné posedenie alebo umelecké dielo. Je príjemné na dotyk a prirodzene prepojuje prírodu s našim životným štýlom. V kombinácií napríklad s kameňom dokáže relatívne obyčajnú záhradnú chatku premeniť v designovú záležitosť.

Ako docieliť to, aby drevená pergola vydržala na záhrade čo najdlhšie a pokiaľ možno v takom stavu, v akom bola na začiatku? Možností je viac, ale najviac práce urobí kvalitná povrchová úprava.

Drevo bez povrchovej úpravy dlho nevydrží
Bez preháňania je možné povedať, že povrchová úprava je pre trvanlivosť dreva kľúčová. Neošetrené drevo síce nejaký čas vydrží, ale jeho životnosť sa výrazne zníži. Záhradný altánok síce môžete nechať len tak bez ochrany, ale počítajte s tým, že po jesenných lejakoch a zimných mrazoch to už nebude taký fešák ako na začiatku.

Existuje veľa druhov povrchových úprav. Najefektívnejšou variantou povrchovej úpravy je bezpochyby tlaková impregnácia. Moridlo preniká hlboko do dreva a dodáva mu všetky potrebné látky, vďaka ktorým bude drevo schopné odolávať i náročným klimatickým podmienkam, uchráni ho tiež pred plesňami, hnilobou a rôznymi škodcami.

Drobnou vadou na kráse je, že drevo získa dôsledkom tlakovej impregnácie nazelenalý odtieň a na jeho povrchu sa vytvorí slabá a nepravidelná vrstva bielej krupice. Tá však časom z povrchu dreva oprší a nazelenalý odtieň sa postupne premení na šedú patinu. Okrem tlakovej impregnácie existujú aj ďalšie druhy povrchovej úpravy. Pri ošetrovaní dreva sa veľmi osvedčili napríklad tenkovrstvové lazúrovacie nátery. Ich hlavnou prednosťou je, že dodajú drevu potrebné obranné látky, predĺžia jeho životnosť a skrášlia vzhľad dreva, bez toho aby sme narušili jeho prirodzenú kresbu. K ošetreniu dreva sa používajú tiež rôzne laky, silnovrstvové lazúry a ďalšie prípravky.

Pár rad jak postupovat při povrchové úpravě
Dřevo, které chceme ošetřit některým z ochranných přípravků, by mělo být suché a co možná nejvíc dohladka zhoblované, aby co nejefektivněji absorbovalo impregnační přípravek. Pokud se chystáte natírat již v minulosti ošetřované dřevo, je velmi důležité, abyste bezezbytku odstranili starý ochranný nátěr a teprve pak přistoupili k nanášení nové vrstvy tenkovrstvé lazury nebo jiného ošetřujícího přípravku na dřevo.

Čo ešte okrem povrchovej úpravy predĺži životnosť dreva?
Napríklad na záhradných drevostavbách, ako sú pergoly, altánky alebo zahradné domy, je dobré, keď nie je drevená podlaha v priamom kontakte so zemou a je medzi nimi aspoň malá distančná medzera. Drevo nie je vystavené takému vlhku, zníži sa tým riziko vzniku pliesní a drevo nebude pod takým náporom škodcov. Ako toho ale docieliť, aby sa napr. podlaha zahradnej pergoly nedotýkala podkladu? Distančnú medzeru medzi podkladom a podlahou najlepšie vytvoríte pomocou kotviacich prvkov.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...