REKLAMA


Obrazy. Ako ich rozmiestniť?

Obrazy nesmieme rozmiestňovať po stenách podľa toho, ako vhodne členia prázdne miesto, ale vešiame ich preto, aby sme ich mohli aj pozerať. Ich stred by mal byť vo výške očí sediaceho alebo stojaceho človeka. Ak si obraz so sklom zavesíme na stenu naproti oknu, veľa z neho nebudeme mať, leskne sa. Ten istý obraz zavesený na stene vedľa okna, sa nám za jasného dňa stane zase niečím iným – naším zrkadlom, keď naň pozrieme zblízka. Tak kam s ním? Najlepšie ho umiestnime na stenu, ktorá je k stene oknom kolmo. K obrazu patrí rám. Úlohou rámu je vlastný obrázok podporiť, presne vymedziť a odčleniť ho od okolitej steny. Čím je obraz väčší, tým viac priestoru dookola mu venujeme. Malé obrázky, ktorých máme viac a jednotlivo by sa nám na stene stratili, si môžeme usporiadať na stene do skupinky, ktorú nejakým detailom zjednotíme, napr. rovnakým rámom.

 

Bezpečné prichytenie

Bezpečné zavesenie obrazu závisí od pevnosti najslabšieho článku závesu. Sú ním závesné očká alebo krúžky priskrutkované v ráme. Ich závity sú zriedka dosť hlboko zapustené do rámu, preto ich najmä pri väčších obrazoch nahraďte pevnejšími krúžkami v tvare písmena D, prichytenými k rámu klinčekmi.

 

Obraz a obruba

Na vlepenie obrázka do obruby použite špeciálnu pásku z ľanovej tkaniny. Lepidlo z obyčajnej lepiacej pásky by mohlo vsiaknuť do papiera a poškodiť obrázok, preto ju radšej na vlepovanie obrázkov nepoužívajte.

 

Zavesenie na lanku

Na zavesenie obrazov sa používajú aj lanká skrútené z mosadzných drôtikov. Konce lanka sa dajú ľahko navliecť do očiek na ráme a zakrútiť. Krútený spoj sa však môže časom uvoľniť, preto lanko radšej zaistite mosadznou manžetou na krútené spoje, ktorú po nasadení stlačte kliešťami.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...