REKLAMA


Odstraňovanie plesní

Pleseň sa vyskytuje na stenách, tam kde je vlhko (v kuchyni, kúpeľni) a v miestach, kde je zlé vetranie. Plesniam sa dá predísť vápenným náterom. V prostredí, ktoré je napadnuté plesňou, sa postaráme o účinné vetranie a odstránime závady stavebné i montážne, ktoré sú príčinou zvýšenej vlhkosti. Miesta napadnuté plesňou sa niekedy dezinfikujú aj týmito lacnými prostriedkami:
Kyselina soľná alebo formalín – pleseň sa oškriabe a omietka pod ňou sa niekoľkokrát po sebe umyje ryžovým kartáčom a horúcou vodou, kým všetky stopy po plesni nezmiznú. Potom sa omietka najmenej 2-krát umyje zriedenou kyselinou soľnou alebo roztokom formalínu. Zbytky kyseliny sa spláchnu čistou vodou a po vyschnutí sa omietka napustí vápenným mliekom.
Kyselina salicylová – sa rozpustí v denaturovanom alkohole. Umyté plochy sa napustia pomocou hubky, napustenie opakujeme aspoň 2-krát.
Heryl 80 – je rozpustný vo vode. Riedi sa v pomere 1:50 až 1:100 a na očistené plochy sa nanáša rovnomerne štetcom. Heryl sa odporúča pridávať i do vápenných farieb.
Lastanox F a Lastanox Q – oba sa rozpúšťajú vo vode. Obsahujú dve zložky, z ktorých jedna pôsobí okamžite a druhá má účinnosť 5 rokov. Pleseň sa musí z omietky najskôr kartáčom vyčistiť. Potom sa očistená omietka umyje roztokom Lastanoxu. Na tento podklad sa potom nanesie maliarska farba, do ktorej sa pridá 0,2% Lastanoxu Q alebo 0,3% Lastanoxu F.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...