REKLAMA


Osvetlenie miestností v byte

Na osvetlenie predsiene postačuje jedno svietidlo (zavesené alebo povalové). Iba zrkadlo predsieňovej steny je vhodné opatriť menším nástenným svietidlom osvetľujúcim osobou pred zrkadlom. Menšiu kúpeľňu osvetľuje jedno alebo dve menšie svietidlá umiestnené pri zrkadle. Vo väčšej kúpeľni používame jedno povalové svietidlo na celkové osvetlenie. Osvetľovacie telesá v kúpeľni majú byť vodotesné, aby ich kovové súčiastky nekorodovali.

Osvetlenie miestností v byte

Kuchyňa má byť zo všetkých miestností osvetlená naj intenzívnejšie, pretože je v podstate pracovňou veľmi zaťažujúcou práve zrak. Obývacie kuchyne bývajú najčastejšie rozdelené na časť obývaciu a pracovnú. Použijeme preto uprostred miestnosti jedno polo nepriame svietidlo (na celkové osvetlenie) a jedno svietidlo priame nad pracovnou plochou, t.j. kuchynskom linkou a sporákom.

V spálni používame osvetlenie polo nepriame alebo nepriame. Priame osvetľovacie telesá použijeme pri posteliach, aby sa dalo čítať poležiačky. Na to sú vhodné priame ramenové svietidlá s ľubovoľne nastaviteľným smerom svetla. Osvetľovacie telesá na nočných stolíkoch zbytočne prekážajú a osvetľujú obyčajne len plochu nočného stolíka. Osvetlenie obývacej izby je najnáročnejšie, pretože tu nejde o praktické osvetlenie priestoru, ale aj o dotvorenie zaujímavejšieho prostredia. Dosiahneme to vhodne volenými kontrastami osvetlenia aj jeho farebnosťou. Na celkové osvetlenie izby použijeme osvetlenie nepriame alebo polopriame. Doplňujúce miestne osvetlenie volíme pri jedálenskom alebo pracovnom stole, v spoločenskom kúte a na zdôraznenie niektorých zaujímavých detailov.  Pracovnú plochu osvetľujeme svietidlom priamym, jedálenský kút závesným svietidlom polo priamym. Veľkú službu nám preukáže prenosné stojanové svietidlo s nastaviteľným smerom svetelného toku.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...