REKLAMA


Plastika a keramika v byte

Plastika
Ak sa pre nejakú už skutočne rozhodneme, má pri umiestňovaní v byte tiež svoje pravidlá. Také celkom samozrejmosti, ktoré nás však len tak nenapadnú a prídeme na ne až časom. Ako napr. na to, že tmavo sfarbená a matná plastika potrebuje veľa priameho svetla, a preto ju nepostavíme do poličky medzi knihy. Opačne – málo svetla potrebuje svetlá, až biela porcelánová, ešte k tomu aj lesklá vecička, ktorá pri prudkom dennom osvetlení stratí svoju plastičnosť.

Keramika
Keramika je pre svoje dobré vlastnosti a krásny materiál vždy žiadaným prvkom do nášho bytu. Či už nám konkrétne dennodenne slúži priamo alebo si ju držime pre potešenie oka. Aj tu spĺňa svoje poslanie estetické. Rôzne taniere, misky, vázy, pre ktoré platia stále rovnaké miery vkusu, vlastného výberu a citu pre krásu.
Sklo je nepostrádateľnou súčasťou nášho života. V kuchyni, kdekoľvek v byte. Na jeho vzhľad kladieme iné požiadavky ako na predmety dekoratívneho charakteru. Chceme, aby bolo pekné najmä vtedy, keď slúži účelu, pre ktorý bolo určené – pohár na pitie. A preto poháre nesmú stratiť pôvab, ak je naplnený. Sklo musí podporovať prirodzené sfarbenie – v zelenom alebo modrom pohári sa nám zdá byť mlieko vodové a nechutí nám, pomarančová šťava je tu kyslá a čaj slabý. Preto nič nepokazíme, ak do svojho bytu vyberieme sklo jednoduchých vkusných tvarov, priehľadné a bez zbytočných príkras. Je to najkrajšie –spĺňa svoje poslanie.
Porcelán sa riadi v podstate rovnakými zásadami. Obyčajné biele, pekne tvarované taniere, šálky, misky, sú najvkusnejšie. Pochopíme dieťa, ak sa rýchlo snaží zjesť kašu, lebo vie, že nakoniec ako za odmenu uvidí naspodku taniera farebného medvedíka. Ale nám sa určite nezlepší chuť do jedla, keď nám kôprová omáčka pláva v tanieri na rozbúrenom mori. O čo vkusnejšie a kľudnejšie pôsobí vajíčko v jednoduchej kameninovej miske, krajíčky chleba v lykovom košíku, tmavý čaj v bielej porcelánovej šálke. Vo farebnosti, tvaroch, vzoroch stolného a varného riadu nemusíme hľadať niečo neobvyklé a nové, spoľahlivejšie je dať sa vyľšliapanou cestičkou za tvarmi, ktoré sú preverené mnohými generáciami, za prirodzenými farbami materiálov a za decentným zdobením.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...