REKLAMA


Pod povrchom kúpeľne

Najjednoduchšia cesta pri výmene rozvodov je zachovať pôvodnú dispozíciu. Pri novej rátajte s niekoľkými obmedzeniami. V prvom rade musíte rešpektovať polohu inštalačného jadra. Limity sa týkajú najmä vzdialenosti zriaďovacích predmetov od zvislého odpadového potrubia. Dĺžka kanalizačného pripojovacieho potrubia nemá prekročiť 3 metre. Pri záchode sa vzdialenosť dokonca skracuje na 1,5 metra. Navyše, aby sa potrubie nezanieslo, dôležité je dodržať predpísaný sklon, minimálne 3 stupne. Ak túžite po sprchovacom kúte bez plochej vaničky alebo s ňou, nevyhnete sa, napriek nízkej výške sprchových odtokov, zdvihnutiu podlahy.

Vodovodné či kanaližačné potrubie vedené v stene či podlahe obaľte izolačným materiálom protí šíreniu hluku, ktorý zároveň plní aj tepelne izolačnú funkciu. Na tento účel sa osvedčili návlekové izolácie. Na trhu sú aj špeciálne nehlučné potrubia so zvýšeným útlmom hluku.

Z hľadiska elektrickej inštalácie sa kúpeľňa delí na ochranné zóny, ktoré vychádzajú z polohy umývadla, vane a sprchovacieho kúta. Obmedzenia sa týkajú nielen umiestnenia rozvodov a zásuviek, ale i svietidiel. Do jednotlivých ochranných zón možno nainštalovať len modely s predpísaným stupňom ochrany proti vniknutiu vody.

Ak pôvodné vedenie nebolo uložené v rúrkach, počitajte so sekaním drážok. Najmenej pracné je viesť elektrické rozvody v predsadenej sadrokartónovej stene podobne ako vodovodné či kanalizačné. Nepodceňte vykonanie revízie elektroinštalácie, bez ktorej vám neuznajú prípadnú reklamáciu nainštalovaných elektrických zariadení.

 

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...