REKLAMA


Používate správne palivo v krbe či kachliach?

Zaobstarali ste si krb a teraz premýšľate, ktorý typ paliva je najvhodnejší? Nehľadajte žiadne novoty a spoľahnite sa na rokmi osvedčené drevo, ktoré je vysoko výhrevné. Poradíme vám, čím je vhodné kúriť v krbe a krbových kachliach.
Výhrevnosť dreva sa líši v závislosti od druhu, avšak správne vysušené krbové drevo by v každom prípade malo dosahovať najlepšie 12-15% max. 20% vlhkosti. Aby bolo možné dosiahnuť taký výsledok, musí drevo schnúť 2-3 roky. V tomto prípade odporúčame drevo uskladniť na dobre vetranom mieste pod prístreškom. Navyše je dobré si pred kúrením overiť, či je drevo suché. K tomu vám skvele poslúži vlhkomer na drevo, ktorý stačí zabodnúť hrotmi do dreva a okamžite vidíme, akú má drevo vlhkosť.
Dobu horenia ovplyvňuje aj tvrdosť dreva, čím je drevo tvrdšie tým dlhšie horí. Absolútnym favoritom je dub, ktorý je výhrevný a horí pomalšie. Naopak ihličnany akými sú smrek aj borovica horí až príliš rýchlo.
Rozdelenie dreva podľa tvrdosti
Tvrdé drevo: dub, buk, jaseň, javor, jabloň, hruška, slivka
Stredne tvrdé drevo: gaštan alebo lieska
Mäkké drevo: smrekovec, breza jelša
Veľmi mäkké drevo: ihličnany ako je smrek, borovica, jedľa, ale aj topole, vŕby a lipy.

chopped-wood-firewood-logs-1

Vyskúšajte brikety
Alternatívou k drevu sú ekologické drevené brikety lisované z čistých drevených pilín, teda brikety neobsahujúce lepidlá a iné nežiadúce látky. Správne brikety do moderných krbov by mali byť lisované mechanicky za vysokého tlaku.
V krboch a krbových kachliach môžeme bez problémov kúriť ako drevenými, tak hnedouhoľnými briketami. Horenie nevyzerá síce tak pekne ako pri dreve, ale čo do výhrevnosti sú na tom rovnako, ak nie lepšie.

sawdust-briquettes

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...