REKLAMA


Pravidlá pri umiesťovaní osvetlenia

Je niekoľko pravidiel, ktoré treba rešpektovať pri umiesťovaní osvetľovacích telies – či už veľkých stojacich lámp, či svietidiel stolových, alebo nástenných. Základným pravidlom je, že svetlo nesmie oslňovať, ale musí dokonale osvetľovať. Pri práci, štúdiu alebo písaní je žiadúce, aby svetlo dopadalo zľava. Pri čítaní poležiačky je vhodné mať svetelný zdroj za hlavou. To značí, že osvetlenie postelí v spálňach s nástennými svietidlami je funkčne dokonalejšie ako so svietidlami bočnými alebo stolovými.

Správne a  dokonalé osvetlenie miestnosti však závisí nielen od svetelného zdroja, ale aj od vhodnej farby stien, od farby nábytku a doplnkov. Je niekoľko spôsobov umelého osvetlenia – podľa toho, ktorým smerom sa svetlo z osvetľovacích telies šíri. Priame osvetlenie vrhá všetko svetlo jedným smerom. Je vhodné ako miestne osvetlenie pracovnej plochy, alebo pri zdôrazňovaní obrazu, plastiky, akvária či iných zaujímavých miest v izbe. Pri osvetľovaní nepriamom smeruje svetlo na povalu, od ktorej sa odráža, takže jeho rovnomerný rozptyl zalieva celú miestnosť. Tento spôsob osvetlenia je vhodný len vtedy, keď je doplnený priamym miestnym osvetlením. Bez doplňujúceho osvetlenia by bol priestor osvetlený príliš rovnomerne a nezaujímavo.

Osvetlenie nepriame je však so zreteľom na značné strany nehospodárne, takže vzhľadom na to ho možno používať iba výnimočne. Pri polopriamom osvetlení dopadá prevažná časť svetla na podlahu a zvyšok na povalu. Tak dosiahneme intenzívnejšie osvetlenie podlahy a pracovných plôch a len čiastočné osvetlenie povaly a stien. Posledným spôsobom je osvetlenie zmiešané, pri ktorom sa svetlo šíri všetkými smermi. V miestnosti sa teda má používať osvetlenie celkové, ktoré podľa potreby dopĺňame osvetlením miestnym. 

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...