REKLAMA


Presklenné plochy – Ktoré okno je ideálne?

Okná výrazne ovplyvňujú estetický charakter stavby a kvalitu bývania a tiež zvyšujú finančnú hodnotu domu.
Najčastejším dôvodom výmeny okien býva nielen ich fyzické opotrebenie, ale aj eliminácia tepelných strát domu. Ich podiel na celkovej tepelnej strate objektu môže dosiahnuť (vrátane vstupných dverí) v rodinných domoch 30–40 %, v bytoch cca 40–50 %.

Moderný okenný systém musí preto spĺňať požiadavky na tepelnú izoláciu, ľahkú manipuláciu, ochranu pred vlámaním, zvukovú izoláciu, zaistenie infiltrácie vzduchu a minimálnu údržbu.

Pri výbere okien hrajú často dôležitú rolu investičné náklady, skúsenosti z praxe však preukázali, že najlacnejšia ponuka znamená väčšinou aj značný ústupok v kvalite. Nerozhoduje ani tak krajina pôvodu jednotlivých komponentov okenného systému, ako tradícia, ktorú má dodávateľ za sebou, aké používa technológie a materiály. Ak si vyberiete kvalitný výrobok, čaká vás ďalšia podstatná fáza – montáž. Je výhodné vybrať firmu s dlhoročnými skúsenosťami a požiadať ju o predloženie referenčných projektov.

Na čo sa zamerať?
Ak si vyberáte okná pre svoj nový dom alebo sa chystáte vymeniť staré okná za nové, venujte pozornosť dvom parametrom, ktoré sú určujúce pre zasklenie. Koeficient prestupu tepla (Ug, udáva sa ve W/m2K), ktorý udáva to ako dobre okno izoluje, druhým parametrom je solárny faktor alebo celková priepustnosť slnečnej energie. Jeho hodnota určuje, koľko slnečnej energie sklo prepustí dovnútra. V prípade dvojskla je solárny faktor 62 %, to znamená, že dovnútra prejde 62 % slnečnej energie. Pri trojsklách sa dostávame na hodnotu 47 %, čo môže byť príjemné v lete, v zime už však nie.

Je preto potrebné zvážiť, na akú svetovú stranu je okno orientované, a podľa toho sa rozhodnúť pre typ zasklenia. Pre optimálny výsledok sa doporučuje kombinovať sklo s veľkým solárnym faktorom zároveň s vonkajším zatienením, ako sú žalúzia, rolety alebo markízy. Tie ale nie sú nutné v domoch typu bungalov s veľkým presahom strechy. Kto chce maximálne využiť solárny faktor a má veľké presklenné plochy smerom na juh, musí účinne zatieňovať hlavne v lete, kedy do interiéru prúdi teplo a slnko.

Typy skiel
V dnešnom sortimente okien máte najčastejšie na výber medzi dvojsklom a trojsklom. Izolačné dvojsklo je tvorené dvoma tabulami plochého skla. Priestor medzi nimi je vymedzený obvodovým distančným rámikom a vyplnený tepelne izolujúcim vzácnym plynom (argónom, xenónom alebo kryptónom). Distančný rámik sa významne podieľa na vlastnostiach zasklenia. Napríklad Chromatec Ultra, čo je spojenie nerezu a plastu, má veľmi nízku tepelnú vodivosť a výrazne znižuje riziko rosenia po obvode zasklenia.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...