REKLAMA


Príprava na obkladanie

Optický účinok

Veľké dlaždice položíte rýchlejšie ako malé. Opticky však veľké dlaždice zmenšujú malé miestnosti, najmä keď pri kladení v kútoch a okolo nepravidelných prekážok musíte veľa dlaždíc rezať.

 

Nové na povrch starých

Keď staré obkladačky dobre držia, možno na ne nalepiť ďalšiu vrstvu. Je to ľahšie ako odstrániť staré, pričom sa vždy poškodí aj omietka, ktorú treba potom nevyhnutne opraviť. Staré obkladačky dobre odmastite a potom k nim samolepiacimi vankúšikmi pripevnite vodiacu latku.

Nové obkladačky usporiadajte tak, aby sa ich škáry nekryli so škárami pôvodnej vrstvy. Keď popuká staré škárovanie, neovplyvní to novú vrstvu. Aj v takom prípade zostane nová vrstva obkladačiek neporušená.

 

Urobte si mierku

Ako vodidlo na uloženie prvého radu obkladačiek použite rovnú dosku. Narysujte si na ňu značky, ktorých rozstup je súčtom dĺžky strany obkladačky a šírky priľahlej škáry.

 

Zabezpečenie symetrie

Obkladačky klaďte podľa mierky na os od stredu steny. Takto budú odrezané obkladačky na oboch koncoch steny rovnako široké. Keď je na stene okno, začnite lepiť obkladačky od stredu okenného otvoru s použitím mierky, aby bola zachovaná symetria.

 

Vodiaca doska

Spodný, začiatočný rad obkladačiek neukladajte podľa podlahovej lišty. Nemusí byť vodorovná. Ako vodidlo použite rovnú dosku. Umiestnite ju tak, aby jej horná hrana bola vzdialená od podlahovej lišty na výšku obkladačky. Vyrovnajte ju vodováhou a uchyťte ju dočasne k stene klincami.

 

Koľko obkladačiek potrebujete

Na balení obkladačiek je uvedený počet kusov v balíku. Vypočítajte si, koľko obkladačiek potrebujete na 1 m² a na celú plochu. Pridajte 10% potrebného počtu na rezanie a možné rozbitie. Zvyšné obkladačky nevyhoďte, uschovajte si ich na prípadné opravy v budúcnosti.

 

Skúška vzorky

Aby ste videli, ako budú obkladačky vyzerať na stene, zostavte si ich vopred na stole alebo na zemi. Presvedčíte sa aj, koľko obkladačiek ktorého druhu budete potrebovať, alebo sa nakoniec rozhodnete vzor úplne zmeniť.

 

Vyberajte pozorne

Zakúpte si balenia dlaždíc s rovnakým typovým číslom, aby ste sa vyhli neželanému rozdielu vo farebnom odtieni. Pri lepení ukladajte obkladačky tak, aby ste prípadné odlišnosti zakryli. Keď sú rozdiely vo farebnom odtieni výraznejšie, ukladajte ich tak, aby sa farebné rozdiely na stene “stratili”.

 

Čo s okrajmi?

Okraj obloženej plochy môžete zakončiť niekoľkými spôsobmi: plastovou koncovou lištou, obkladačkami s glazovanou hranou, tenkými koncovými obkladačkami alebo ozdobnou lištou z tvrdého dreva.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...