REKLAMA


Prívod vody a spotrebiče

Umiestnenie

Najvhodnejšie miesto na inštaláciu práčky je v kuchyni v blízkosti prívodných rúr vody a odpadovej rúry drezu. Keď je v pivnici dosť miesta, je výhodné zariadiť si práčovňu aj tam. Pozor! Pri umiestnení pračky v kúpeľni musíte dodržiavať bezpečnostné predpisy týkajúce sa elektroinštalácie.

 

Spätné nasávanie vody

Pri náhlom poklese tlaku vody vo vodovodnom potrubí môže dôjsť k spätnému nasatiu vody z práčky do potrubia. Všetky moderné práčky sú vybavené spätným ventilom, ktorý tomu zabráni. Keď máte staršiu práčku bez tejto výbavy, ktorá nezodpovedá súčasným normám, poraďte sa s odborníkom o namontovaní spätného ventilu na prívodné potrubie vody.

 

Prívod studenej vody

K práčke nie je nevyhnutné pripájať aj prívod teplej vody. Teplá voda zo zásobníka teplej vody nie je vždy horúca a práčka si ju musí aj tak zohriať. Pri pracích cykloch s teplotami vody nižšími ako 60 °C odoberá práčka iba studenú vodu. Výhoda plnenia práčky aj teplou vodou je iba v tom, že práčka sa skôr naplní vodou a čas prania horúcou vodou sa skráti.

 

Väčší dosah

Keď musíte práčku alebo umývačku riadu umiestniť vo väčšej vzdialenosti od prívodných rúr vody, ako je dĺžka pribalených hadíc týchto spotrebičov, kúpte dlhšie prívodné hadice. Maximálna možná dĺžka použitých hadíc bude uvedená v návode na použitie.

 

Mydlo na závity

Keď ste mali ťažkosti s uvoľnením matice plastovej spojky hadice na zadnej strane práčky, potrite jej závity pred opätovným zakrútením mydlom. V budúcnosti vám to uľahčí uvoľnenie spoja v prípade potrebnej opravy.

 

Rýchle pripojenie

Samorezné konektory umožňujú rýchle pripojenie práčky na prívodné vodovodné potrubie, nie sú však vhodné pre všetky spotrebiče. Prečítajte si preto vopred návod. Jednu časť spojky pripojte na prívodnú rúrku a potom naskrutkujte kohútik, ktorý rúrku prerazí a vytvorí priechodný spoj. Hadicu práčky pripojte priamo na závit vodovodného kohútika.

 

Výber vhodnej spojky

Samorezná spojka prereže v prívodnej rúrke iba malý otvor, prietok vody do spotrebiča preto nemusí byť dostatočný, najmä keď prívod nie je priamo z vodovodného radu. V takom prípade radšej použite odbočku v tvare T, ktorá má väčší prierez. Na odbočku pripevnite práčkový ventil a hadicu pripojte k jeho výstupu.

 

Navliekacia spojka

Pri rúrkach niekedy nie je dosť miesta na montáž štandardných kompresných “téčok”. Vtedy môžte použiť navliekanú spojku v tvare T, ktorá nemá vnútorné zarážky a možno ňou pohybovať po rúrke. Pred montážou si na rúrke vyznačte konce spojky bez matice, aby ste zabezpečili jej stredovú polohu.

 

Tesniace podložky

Spojku hadice, ktorá netesní, neuťahujte kľúčom, mohla by prasknúť. Uzavrite kohútik práčky, hadicu odpojte a pridajte do spojky ešte jeden tesniaci krúžok. Hadicu utiahnite iba rukou. Po pridaní tesniaceho krúžku by už nemala tiecť.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...