REKLAMA


Problémy so splachovaním

Oprava splachovača

Keď musíte pri splachovaní opätovne stlačiť páčku splachovača, hoci je nádržka plná, treba vymeniť plastový ventil splachovača. Náhradný diel je pomerne lacný a výmena je jednoduchá, nevyžaduje veľkú šikovnosť, opravu môžete urobiť aj sami, nemusíte volať inštalatéra.

 

Improvizovaný kľúč

Možno nemáte doma dostatočne veľký kľúč na uvoľnenie matice sifónu. Palcom a ukazovákom si odmerajte približný priemer matice. Odmeranú vzdialenosť naneste na kus preglejky, vyrežte do nej zodpovedajúci zárez a získate provizórny kľúč, ktorý vám dobre poslúži.

 

V budúcnosti ľahšie

Klapkový ventil vydrží roky, ale potom sa rýchlo zničí. Aby ste si v budúcnosti uľahčili opravy, vymeňte sifónovú jednotku za trojdielnu. Potom budete vedieť vymeniť ventil bez odmontovania nádržky. Odkrúťte iba matice uchytenia, sifón vysuňte hore a získate prístup ku klapkovému ventilu.

 

Zvýšenie hladiny

Keď splachovač záchodovej misy nesplachuje dobre, skontrolujte, či hladina vody v nádržke dosahuje po hornú značku. Keď je v nádržke málo vody, nastavte ramienko plaváka. Spôsob nastavenia závisí od druhu plaváka. Keď máte plastový ventil (hore), plavák nastavíte nastavovacou skrutkou. Keď máte mosadzný ventil, plavák nastavíte zohnutím ramienka plaváka alebo posunutím plaváka na ramienku.

 

Zlomená páka

Splachovacia páka je spojená so spojkou, ktorá dvíha sifónovú tyč. Keď je páka z plastu, môže sa niekedy zlomiť. Môžete si kúpiť novú, tá sa zvyčajne hodí do väčšiny nádržiek, prípadne prispôsobíte jej dĺžku pílkou na kov, aby sa nezachytávala o sifónovú jednotku.

 

Pretekajúca voda

Toalety s nádržkami pripojené na zásobovanie z vodovodného rozvodu môžu neustále splachovať. Je to spôsobené tým, že do nádržky priteká voda vstupným ventilom rovnakou rýchlosťou, akou odteká sifónom. Treba zabrániť prenikaniu vzduchu do sifónu, aby sa prerušil plynulý odtok. Možno to vyriešiť nahradením nízkotlakového vretena ventilu vretenom na vysoký tlak vody, alebo nainštalovaním redukčného ventilu v prívodnom potrubí, aby sa znížil tlak vody v systéme.

 

Navlečenie spojky

Keď sa nedá splachovať, lebo splachovacia páka je spadnutá, skontrolujte spojku v nádržke medzi ramenom splachovacej páky a zdvíhacou tyčou sifónu. Táto drôtená spojka v tvare C pravdepodobne vypadla. Zasuňte prst pod sifón, zodvihnite doštičku zvnútra tak, aby sa zdvíhacia tyč vysunula hore. Spojte ju spojkou s pákou splachovača a chyba je odstránená.

 

Ľahké splachovanie

Stlačenie páky splachovača má vyžadovať iba nepatrnú silu. Keď mechanizmus pracuje ťažšie, skontrolujte, či sa splachovacie rameno neuvoľnilo z čapu. Malo by byť pripevnené skrutkou. Keď je uvoľnené, zasaďte rameno do čapu a zaistite ho skrutkou – obnoví sa tým vertikálny zdvih tyče sifónu.

 

Odstránenie vodného kameňa

Nános vodného kameňa odstránite pastou, ktorú si pripravte z práškovej kyseliny citrónovej a vody. Najskôr znížte hladinu vody v sifóne umývadla alebo toaletnej misy odsatím pomocou špongie. Pastu naneste štetcom na prstenec usadeného vodného kameňa a nechajte pôsobiť cez noc. V prípade potreby postup opakujte. Pasta z kyseliny citrónovej veľmi dobre odstráni nános aj spod horného okraja misy.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...