REKLAMA


Proti hmyzu chránia okenné siete. Ako ich vyberať?

Dotieravé osy a muchy dokážu pekne znepríjemniť bežný život v domácnosti. Sieť v okne či dverách vás dostatočne a účinne ochráni. Vybrať si môžete z niekoľkých typov.
Pevná sieť na okná je tradične najpoužívanejší a finančne najmenej náročný spôsob ochrany proti hmyzu. Rám tvorí hliníkový profil vyplnený sieťovinou z poplastovaného sklolaminátového vlákna, ktoré nepodlieha korózií a dobre znáša teplotné rozdiely. Sieť sa na okná umiestní zvnútra miestnosti, bez nutnosti vŕtania do okenného rámu a upevní pomocou otočných alebo pružinových držiakov. Demontáž je rovnako jednoduchá ako inštalácia.

Najrýchlejšie riešenie poskytujú okenné siete s upevnením na suchý zips, ktorý sa lepí na rám okna. Suchý zips sa dá po sezóne ľahko odstrániť bez zanechania lepidla, sieť vyprať vo vlažnej vode, usušiť a uložiť na ďalší rok.
V ponuke nalepovacích sietí nájdete aj špeciálnu ochranu proti hmyzu pre strešné okná. Sieť je vyrobená z pružnej sieťoviny, ktorá počíta s natiahnutím, pokiaľ je okno otvorené. Na rám sa pripevňuje pomocou rohových háčikov, pripevnených na stenu pomocou samolepiacich prúžkov, ktoré sa ľahko bez stopy odstránia. Výhodou je rýchla a čistá montáž bez akéhokoľvek zásahu do rámu okna.

Siete v otočnom ráme
Sú výhodné pre často otvárané okná a dvere. Ovládajú sa magnetickým zavieraním smerom von. Odolná sieťovina proti vlhkosti je z poplastovaného sklolaminátového vlákna, ktoré nepodlieha korózií a dobre znáša teplotné rozdiely. Hliníkový rám je povrchovo chránený vypaľovacím lakom a je v rohoch spojený výstužnými plastovými prvkami. Výhodou rámových sietí je ľahká výmena poškodenej výplne a možnosť dodatočnej montáže na akýkoľvek typ okna či dverí.

Rolovací siete
Sú určené pre montáž do zvislých okien a môžu byť montované priamo na okno alebo na integrované prvky protislnečnej ochrany – okenice, rolety a rafstory. Vyrábajú sa na mieru, čo umožní pripraviť spôsob montáže už pri stavbe domu. Rolo siete sa inštaluje do pripravených priestorov pod omietku, do nadokenných prekladov alebo medzi okenné špalety.
Výhodou je nezávislý pohyb siete na roletovom systéme, ktorý sa mechanicky ovláda po otvorení okenného krídla. Vďaka pružine je manipulácia pri otváraní a zatváraní veľmi jednoduchá, sieť sa plynule navíja a zostává dostatočne vypnutá. Optimálne utesnenie zaisťujú kartáčiky umiestnené vo vodiacich lištách a v ukončovacej lište do roletových schránok.

Samonavíjacia rolovacia sieť na dvere
Nájde svoje využitie tam, kde nie je dostatok miesta pre klasicky otvárateľnú dverovú sieť. Sieťovina sa pohybuje vo vodiacich lištách smerom do boku, kde sa navíja do boxu. Pre lepšie uchytenie sa rolovacia dverová sieť dodáva s magnetickou lištou.

Okenní siete pre atypické okná a dvere
Posuvné dverové siete sa pohybujú na integrovaných pojazdových kolieskach buď v ráme, alebo vo vodiacich koľajniciach, čo uľahčuje ich manipuláciu a zaisťuje veľmi tichý chod. Kartáčové tesnenie, ktoré je umiestnené v drážke profilu krídla, zaisťuje maximálny tesniaci efekt.
V prípade potreby sa dá posuvná sieť jednoducho vybrať bez demontáže rámu. Preto je tento typ vhodný pre francúzske okná a dvere terás, ale i tam, kde je málo priestoru pred dverami, ale na druhej strane vyžaduje veľký priestor vedľa dverí.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...