REKLAMA


Retro návraty

Prijať dizajn označovaný slovíčkom “retro” nie je v povahe každého. Možno je to záležitosť generačná, keďže takmer každý, kto detstvo strávil v byte z druhej polovice 20. storočia, má tieto predmety až v priveľmi čerstvej pamäti, spájané so všakovakými zážitkami a dojmami z tohto obdobia. Pojem retro by nemal byť zamieňaný s vintage alebo starožitnosťami. Ide o dizajn 50., 60. a 70. rokov 20.storočia. Vtedy sa tieto predmety vynímali na výslní tmavých bytov, aby sa potom na 50 rokov uložili na spánok do temných pivníc teraz už našich starých mám. A práve teraz je čas na to, aby sme oprášili fotelky, šálky a lustre a naučili sa s nimi pracovať a obdivovať ich po novom. Tak ako si to kvalita retro dizajnu zaslúži. Súčasná generácia tvorivých dizajnérov je plná obdivovateľov retra. Československý dizajn bol jeden z najoriginálnejších a najtrvácnejších v Európe. Čisté línie, odvážne farby a premyslená funkčnosť. “Menej je viac” – je zlatým pravidlom aj v tomto prípade. Z každého interiéru by malo byť jasne čitateľné, kedy vznikol, veselé retro kúsky mu v tom pri správnom pomere nebránia.
Drevo a farby sa viažu skôr k počiatočným fázam retra. Minimalistické tvary nábytku boli pre ľudí po predošlej ornamentálnosti trochu šok, no o to viac by sme s nimi mali byť vyrovnaní my dnes. K oceňovaným dokumentom tejto doby patrí aj grafický dizajn a výrazné no vkusné plagáty.
Otázkou teda ostáva, ako s retro nábytkom narábať. Urobiť si z obývačky skanzen je nezmysel. Pokope tieto veci naozaj nemôžu pôsobiť “babičkovsky”. To, čo mu ponúka dnešok, je množstvo svetla, ktoré mu pomôže zažiariť. Netreba sa báť kombinácií. Aj keď odvážnych. Zasklené steny, biely lesklý nábytok na mieru? Prečo ho neskúsiť zohriať drevenými stoličkami podobne ako L-rozkladaciu sedačku štýlovým kresielkom? Je dôležité poznať mieru, ale niekoľko takýchto kúskov urobí z bytu skutočný domov.

Páči sa Vám článok?Určite Vás bude zaujímať...